Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cukr blog – stručná zpráva z festivalu Jeden svět

18. 3. 2015

Lumír Šarman, 18. března 2015

Sliboval jsem si to několik let, ani jednou se mi ale zatím nepodařilo ten slib splnit. Až včera. Společnost Člověk v tísni, která patří k v českým neziskovkám s nejlepším jménem, pořádá už od roku 1999 filmový festival na téma lidských práv – Jeden svět. Postupem času se tento festival stal dokonce nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě.
   Letošní ročník se nese v duchu hesla „Praskněte své bubliny“, což se dá jedensvet_neg.jpgpochopit různě. Ze slov Karla Strachoty, který je ředitelem sekce festivalu putující po školách, jsem pochopil, že každý žijeme ve své „bublině“ – představ o tom, jaký svět je, jací jsme my, jaké by to všechno mělo být apod.. Naše bubliny nás omezují a je dobré občas nějakou z nich prasknout a nakouknout do světa mimo ni. Filmy, které mohou návštěvníci festivalových kin shlédnout, mohou některé takové bubliny prasknout.
   Festival odstartoval v Praze a teď brázdí regiony. Od pondělka je i v Českých Budějovicích. Tak jsem včera shlédl s většinou své rodiny film Andrey Culkové: Cukr blog. Jde o hodně osobní dokument mapující vztah režisérky a její rodiny k bílému prášku, který tak často používáme. Druhou nosnou rovinou je ale pohled globální. Jsme na cukru závislí? Jak nám cukr škodí? Můžeme ho přirovnat k nějaké droze? Rozebírat tyto otázky je nad rámec tohoto textu.    Film pomůže všem, kteří žijí v docela rozšířené bublině „cukr je dobrý a proto je v pořádku ho používat, tedy jíst a pít“, tuto bublinu prasknout a zvážit, jestli těch 38 kilogramů, které průměrně jeden Čech (včetně kojenců) ročně spotřebuje, není dobré (víc než trochu) omezit.


   Nakonec jedna dobrá zpráva. Pokud se na festival nedostanete, je možné vybrané filmy shlédnout. Více informací najdete na adrese  http://www.jedensvet.cz/pit/.  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář