Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavá kniha pro Husákovy děti

3. 4. 2014

Lumír Šarman, 23. března 2014

Narodil jsem se na sklonku roku 1969. V té době už bylo po invazi vojsk Varšavské smlouvy, kterébundesarchiv_bild_183-k0614-0006-003-_berlin-_viii._sed-parteitag-_honecker-_husak-_ulbricht.jpg se eufemisticky muselo říkat bratrská pomoc. V té době už umíral tvor, kterému se u nás tehdy říkalo Demokratický socialismus nebo Socialismus s lidskou tváří. V té době se k moci promyšleně prodral člověk, který se stal mým „otcem“.
   Podobně jako miliony jiných (v době pře rokem 1989 se u nás rodilo hodně přes 120 tisíc dětí ročně), jsem Husákovým dítětem. Tohle označení nás, kteří jsme se narodili za jeho šéfování Komunistické straně a celé zemi, zavedla kdysi skupina Chinaski. Jaký byl náš „otec“ ale většina z nás netuší, protože když už jsme byli zralejší a dokázali uvažovat o věcech v souvislostech, Gustáv Husák pomalu odcházel z tohoto světa a my měli jiné starosti.
   Dostal jsem tip na knihu Jána Nováka „Gustáv Husák (právník, komunista, vězeň, prezident), technolog moci“, kterou vydalo nakladatelství Malý princ v roce 2013. Nebýt toho doporučení, asi bych si ji podle obalu nekoupil a udělal tak chybu. Přečetl jsem ji rychle, protože je psaná zajímavě a popisuje dobu, kdy jsem byl ještě příliš malý na to, abych jí rozuměl a pamatoval si ji. S odstupem více jak čtyřiceti let od Pražského jara roku 1968 a více jak dvaceti let od smrti posledního komunistického prezidenta už lze řadu věcí zhodnotit a vidět širší souvislosti. Autorovi se to podařilo a nabídl zajímavý portrét člověka, který stál v čele naší země po neuvěřitelných dvacet let, a kterého rozhodně nelze jednoduše odepsat jen jako fanatického vyznavače komunismu a poslušného sluhu Moskvy.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář