Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výsledky voleb do evropského parlamentu – vyhrál NEZÁJEM

4. 6. 2014

Lumír Šarman, 26. května 2014

Skoro sedm milionů oprávněných voličů minulý víkend nakupovalo, pracovalo na zahrádce, ep.jpgcestovalo, sportovalo nebo dělalo cokoliv jiného, jen k volbám do evropského parlamentu nepřišlo. Podle zásad demokracie rozhodli ti, kteří přišli a do uren vhodili svůj hlasovací lístek, bylo jich přesně 1 528 250. Tihle lidé většinově společné Evropě věří. Ukázaly to celkové výsledky. Uspěly euro-optimisté a na frak dostali euro-pesimisté v čele s ODS (ztratila 7 mandátů). Na prvních místech se čtyřmi získanými poslaneckými posty se umístily vládní ANO a ČSSD. Stejný počet mandátů získali TOP 09 a Starostové.
   Jak to vypadalo v Lomnici? Z pohledu volební účasti tragicky. Přišlo jen 195 lidí, takže volební účast byla jen 13,5%. Asi nejhorší ze všech voleb po roce 1989. Je to docela paradox a ukázka české zápecnické mentality, když si spočítáte, kolik desítek milionů nám právě spojená Evropa do Lomnice poslala a my je prostavěli. V Lomnici zvítězila ČSSD (15, 62%) následovaná ANO a TOP 09 (shodně 13,54 %). Na čtvrtém místě se umístili kandidáti KDU-ČSL s 11, 97%, následováni pátou KSČM (10,93), šestou ODS (8,33) a překvapivě sedmou Českou pirátskou stranou, pro kterou hlasovalo 12 lidí (6, 25%). Piráti si „šáhnou“ i na státní příspěvek za hlasy, takže o téhle v určitém směru zajímavé straně ještě uslyšíme.
   Volby jsou za námi, Evropská unie pokračuje. Drama se nekoná. Podle celkových výsledků však evropské vůdce po včerejšku asi začala bolet hlava…