Jdi na obsah Jdi na menu
 


Volby se blíží – jak to zatím vypadá?

9. 9. 2014

Lumír Šarman, 4. září 2014

Za pět týdnů půjdou všichni oprávnění voliči – budou-li chtít, ke komunálním volbám. V „nabídce“ už teď mají pět kandidátek a celkem 65 kandidátů, kteří se ucházejí o místo zastupitele a zodpovědnost za další směřování města Lomnice nad Lužnicí. Pět týdnů, pět kandidátek. Snad nám to přinese štěstí.
   Když se na kandidátky podíváte, můžete si všimnout zajímavých věcí. Jediné ODS se nepodařilo dát dohromady více než pět kandidátů a jako jediné uskupení tak nenabízí kompletní kandidátku do zastupitelstva. Jak tento vzkaz přečtou její voliči, uvidíme. Zdaleka nejmladší (což je sympatické) jsou kandidáti „Hasiči Lomnice“. Jejich věkový průměr činí pouhých 26,9 roku. Naopak nejstarší je kandidátka ČSSD – 49,4 roku. Pro zajímavost uvádím další věkové průměry kandidátů: ODS – 48,6; Volba pro město – 47,4 a LKNK – 45,5. Další pohled nabízí srovnání kandidujících v roce 2010 a nyní. Kolik nynějších kandidátů převléklo dres? Nejvíce jich je na kandidátce ČSSD (jedna třetina), i když s výjimkou kandidátky na starostku, kde jde o změnu velmi výraznou (minule za ODS), kandidovali v roce 2010 ti, kterých se to týká, za s ČSSD spřátelenou Novou šanci pro Lomnici. Celých 60% nynějších kandidátů v minulých volbách nekandidovalo. 
   Kolik kandiduje žen a kolik mužů? Muži vyhrávají tento „souboj“ – skóre je 47:18. Nejvíce žen najde volič na kandidátce současné starostky Ivy Novákové – sedm, což je více než dvojnásobné množství oproti všem ostatním uskupením.
   Co prozradí pohled na lídry kandidátek – kandidáty na starostu? V čele dvou uskupení (LKNK a Volba pro město) najdeme bývalého a současnou starostku. V čele Hasičů Lomnice pak stojí nynější místostarosta. Hana Bicková, kterou by ráda místní ČSSD viděla v čele radnice, ani Jiří Šteffl (ODS) zatím žádnou významnější funkci ve městě nezastávali.
   Alternativa nebude sloužit k výměně názorů kandidujících, ani jako prostor pro zveřejňování jejich volebních programů. Počínaje 10. zářím a konče 11. říjnem nebude Alternativa uveřejňovat příspěvky (jakékoliv) kandidátů. K prezentaci svých názorů mají všechna uskupení dostatek jiných prostředků. To neznamená, že se o volbách na těchto stránkách nic nedočtete – naopak. Pokud s tím lídři kandidátek budou souhlasit, nabídne jim Alternativa paralelní rozhovor – možnost ve stejnou dobu se vyjádřit ke stejným otázkám a následně prezentovat ve stejný čas jako ostatní své odpovědi.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář