Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tip na výlet

25. 8. 2014

Kateřina Orlová

Cestou bolestných kamenů, cestou, která skrze naději přebolí. Snad je to smutný tip na výlet kameny.jpgdo Píseckých hor na křížovou cestu dnešního člověka, na cestu od nedostatku lásky, výčitek svědomí a vyloučení přes opuštěnost, depresi, závist, rozchod partnerů až po zradu, nemoc a smrt blízkého člověka. Ale kdo v tichosti projde tuto krátkou cestu plnou slov, významů, sdělení, otázek a odpovědí a vyšplhá se do krátkého vršku pod Jarníkem, stane před nadějí.
Bolestem se v životě skutečně nevyhneme, ale naděje nás v tomto bolestném životě drží, podpírá a snad i rozradostňuje.
   Vřele doporučuji zajet do Písku a z lokality U Vodáka vyrazit po čtrnácti zastaveních s vertikálně zasazenými kameny, označenými jednotlivými zármutky a těžkými životními situacemi, a dojít k patnáctému symbolu naděje spojenému s krásnou vyhlídkou do širé krajiny. Cesta je plodem projektu studentů písecké Obchodní akademie a Jazykové školy a byla otevřena v dubnu 2014. Projekt zaštiťuje Marta Kubišová a Tomáš Halík.
   Kameny jsou výmluvné. Jsou těžké stejně jako těžkosti lidského žití, svou vertikálností vyjadřují duchovní přesah, jejich tvar a kresba k tématu poví vše, co právě potřebujeme slyšet. Deprese skutečně táhne dolů. Stojíte-li před vyloučením, uvědomíte si, odkud jste vyloučeni, kam nepatříte, a budete se ptát proč. Nemoc je vrásčitá, stahuje se, scvrkává, nechybí jí ale ani ostré hrany. Závist je dobrovolná trýzeň, jíž člověk ubírá sám sobě, jíž se užírá a zmenšuje. Smrt blízkého vás rozetne vejpůl, vezme si kus vaší duše, obere vás o kus srdce. Násilí a nenávist dokážou být skutečně neoblomné, silné, mocné, pevné, nezničitelné asi tak, jak samy ničí. Výčitky svědomí, jedna z nejsilnějších bolestí, prorostou všechny stránky života, celé tělo a celou duši.
   Nahoře u naděje, u světla, jež ulehčuje všechna břemena a prosvětluje temné dny, můžete posedět a podumat o svém osudu, životě, světě kolem, o svých blízkých, a zachytit aspoň část z poselství, pro něž jste si nahoru došli. Na Jarníku pak je vysoká rozhledna, z níž se na všechno můžete podívat pěkně z nadhledu a s nadhledem. A kdo má rád lesy nebo rád chodí, může se celý zbytek dne courat po zalesněné pahorkatině Píseckých hor.
   Sedě u počítače, dozvíte se více na http://www.bolestnekameny.cz/.