Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatý Martin

12. 11. 2014

Biskup Martin Tourský se narodil jako syn římského důstojníka kolem roku 316 v Sabarii (území dnešního Maďarska) a saint-felix-de-bourdeilles_eglise_vitrail_-1-.jpgzemřel v roce 397; 11. listopad je dnem jeho pohřbu ve francouzském městě Tours. Po opuštění vojenské služby se stal poustevníkem a posléze jako biskup ve Francii zakládal malé venkovské kláštery a farnosti, které se stávaly centry křesťanského života vesničanů.
   Také letos si v Lomnici přehrajeme legendu o svatém Martinovi. Chcete-li, přijďte v úterý 11. listopadu v 17:30 hodin na náměstí svatého Václava, kam přijede Martin na bílém koni. Až se podíváme, jaký byl tento světec dobrý člověk, půjdeme průvodem se světýlky do kostela sv. Jana Křtitele pro požehnání v jeho jménu. Na farské louce si pak mohou malé děti vyzkoušet jízdu v sedle.
   Svatý Martin je patronem vojáků, jezdců a koní a ochráncem mnoha řemesel, z nichž některá jsou platná dodnes – podkovářů, krejčích, mlynářů, vinařů, pastýřů. Drží ochrannou ruku nad hostinskými a hoteliéry, ale také nad chudáky, žebráky a abstinenty. Stará se o domácí zvířata a husy zvlášť.

Kateřina Orlová