Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sankce vůči Rusku: ano či ne?

23. 9. 2014

Lumír Šarman, 13. září 2014

Evropská unie spustila v pátek další a tvrdší sankce vůči Rusku jako odvetu za jeho chování směrem k Ukrajině. Většina z nás tak či onak sleduje krizi v nepříliš vzdálené zemi, která začala událostmi na kyjevském Náměstí Nezávislosti (z médií je známe jako „Majdan“). K nepokojům došlo po nepodpisu smlouvy o spolupráci s EU. Tehdejší prezident Janukovyč ustoupil pravděpodobně brutálnímu tlaku Ruska. O několik týdnů později utekl před rozvášněným davem ze země a dnes o něm není vidu ani slechu. Později jsme sledovali, jak Putinovo Rusko pod záminkou rádoby referenda bez okolků zabralo ukrajinský Krymský poloostrov.  Nyní už zhruba týden panuje křehké příměří mezi regulérní ukrajinskou armádou a povstalci na východě země, které opět podporuje Rusko, což bylo mnohokrát potvrzeno mimo jiné i samotnými povstalci.
   Mají sankce EU stejně jako ty uvalené na Rusko Spojenými státy smysl? Tuhle otázku rozebírá kde kdo a existují na ni v zásadě dvě odpovědi. Ti, kdo říkají, že NEMAJÍ, argumentují tím, že si Rusko „pomůže“ jinde a na Evropu se může vykašlat. Naopak to prý bude Evropa (zvláštní je, že se v argumentaci neoperuje s USA) a v ní Česká republika, která to odnese. Poklesem obchodu, problémy výrobců, propuštěním atd. Tábor zastánců sankcí argumentuje ve smyslu českého rčení „na hrubý pytel hrubá záplata“. Pokud je Rusko ochotno narušit územní celistvost jiného státu a část ho zabrat, pokud více méně otevřeně podporuje odtržení dalších částí daného státu, nesmíme si to nechat líbit. Padají i připomínky chování Německa na prahu Druhé světové války, kdy si velmoci také pořád zdůvodňovaly pouze diplomatická řešení.
   Jak to vidíte Vy? Hlasujte v anketě, a pokud budete chtít - tak trochu je to výzva pro potenciální zastupitele – napište svůj názor, který následně obratem zveřejním. 
 

Miniaplikace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář