Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šaloun – nový rozměr a nová perspektiva

9. 9. 2014

Kateřina Orlová, 2. září 2014

Běžím-li kolem Šalouna, jdu tudy na procházku nebo sedím na terase penzionu, tane mi na saloun.jpgmysli vzpomínka z dětství na Šaloun coby „dům hrůzy“. Klasické, pro dobu socialistického zřízení typické chátrající stavení, obrostlé býlím, se zaneřáděným okolím, vzteklými a nepříjemně útočícími kejhajícími husami, tajemnými, nikdy neproniknutými stájemi. Postupnou proměnou až do nynější podoby se statek řadí k mnoha vydařeným dílům v Lomnici i celém Česku, na něž oko rádo spočine, srdce upřímně plesá a mysl nešetří chválou. Šaloun však můžeme chápat také jako modelový příklad, co dokáže svoboda a zodpovědnost, když se jí dá prostor, když se může rozvíjet a projevit. Svoboda a zodpovědnost, jež je základním stavebním kamenem lidského ducha a tvořivosti, ale která dřív nuceně krněla a které se ještě dnes namnoze bojíme.
   Přátelské posezení a odpočinek dostává na Šalouně nový rozměr – musíme si sem za nimi dojít nebo dojet na kole. Životadárný příjem tekutin a pro život nezbytné společenské pobývání se tak dostávají do nerozlučného celku s pohybem. Novým rozměrem je i šíře a rozlehlost, do níž se Šalounem Lomnice prostírá.
   Po bezmála stu letech (opětná souvislost s dějinami není náhodná) se však také otevřel nový úhel pohledu na krajinu, která nás obklopuje – z pokoje penzionu v prvním poschodí Velký Tisý je nenadále vidět rybník Velký Tisý a sádky před ním z naprosto nové perspektivy. Je jistě paradoxní, ale možná zákonité, že tento pohled je místním za běžných okolností skrytý. Rybník a krajina dostávají nezvyklou tvář, člověk se udiví a užasne, jakou podobu má krajina, která je součástí našeho každodenního života. Uvědomí si, že se na své okolí nemusí dívat jen z omezené přízemní perspektivy, ale že se může povznést, vzlétnout byť nepatrně, a každodenní život (a naše okolí, sousedé, blízcí a tak dále) je najednou jiný a hodný úžasu.
   Nevadí, že si nemůžeme vyzkoušet tuto perspektivu vlastními smysly, že nemůžeme vnímat obraz rybníka nazíraný z nepatrné výšky. Stačí si uvědomit, že je moc dobré být nad věcí. Věřím, že Šaloun ve své nové podobě a skýtající nové rozměry – do dálky a do výšky – nabízí vnímavým návštěvníkům nový pohled už jen tím, že tu je.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář