Jdi na obsah Jdi na menu
 


S čím se mořím

4. 9. 2014

Vyšlo v Alternativě před čtyřmi lety ...

Kateřina Orlová, prosinec 2010

Budu překládat knihu o milenkách Jindřicha VIII. a musela jsem napsat do redakce anotaci. Tedy podrobný obsah. Co jsem se u toho navztekala! Copak je třeba psát obsah knihy, která pojednává o notoricky známých věcech? Všechno již bylo mnohokrát napsáno, převedeno do filmových a seriálových podob, o všem se dočtete na internetu. Autorkou je historička, která se ženami tudorovské éry zabývá badatelsky a její kníhaje poctivým pojednáním s odkazy na ověřené historické zdroje a s otazníky u informací, které nelze potvrdit. Ano, je to populární téma a kniha se bude jistě dobře prodávat. Je čtivá, místy košilatá, plná přitažlivých historek, intrik, mezilidských vztahů, nešťastných osudů, poprav. Ale proč nesčíslněkrát přežvýkávat milostný životopis známého despoty?
broughton_castle3.jpgPak mi svitlo. Je třeba stále dokola takovéhle věci přežvýkávat. Copak nám ženy Jindřicha VIII. zanechaly malý odkaz? Proč se jím nechávaly svádět, proč chtěly být vysoce postavenou královskou manželkou, proč plivaly na své předchůdkyně? Lákala je sladká chuť bohatství, moci, prestiže? Zanedbatelné jistě nebyly ani komplimenty, dvorní etiketa a cukrování. Bylo snadné podlehnout absolutnímu vladaři, jenž měl ve všem poslední slovo, jeho dary a sliby měly přesvědčivou sílu. Jak však mohly být slepé vůči osudům těch, které již před nimi upadly v nemilost? Nestihly si včas uvědomit, že stejně krásně kdysi zpíval i jim? Jak jim pak chutnala zrada, odvržení, osamocenost, křivá nařčení? Jaké otázky si kladly, když na vlastní kůži poznaly, že jsou jen další obětí jeho rozmarné povahy?
    A tak se znovu nabízí známé rčení: Kdo nezná historii a ignoruje ji, vystavuje se nebezpečí, že si ji bude muset sám znovu prožít.

Dodatek - srpen 2014:

   Jako bych to psala dnes… Pohádky o králích a královnách mají věčnou platnost. Budiž nám však historie útěchou, že poslední Jindřichova královna, ač rovněž znelíbena, unikla svou šikovností popravě o vlásek a krále přežila.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář