Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prázdninová cyklistika je tu – řidičům nastal horor

28. 7. 2014

 Lumír Šarman, 14. července 2014

Ročně najedu kolem čtyřiceti tisíc kilometrů v autě. Cestuji většinou pracovně a to po Česku, bike.jpgSlovensku, ale i Horním Rakousku. V průběhu roku člověku řidiči ztěžují jeho práci za volantem leckteré záležitosti. Stručně řečeno, v létě je horko, všechno je rozpálené a řidiči unavení, v zimě je zima, na vozovce občas led nebo sníh. Jaro a podzim, to je něco mezi.
   Největší letní pohromou na silnici jsou – a píši to s plným vědomím toho, že se některých čtenářů dotknu – cyklisté. Když jsem se před nějakými třiceti lety učil řídit, byli mezi cyklisty nejčastěji zastoupení starší lidé. Jezdili pomalu a bylo třeba hlídat si je při odbočování, protože zpravidla neukazovali a nesledovali provoz. V posledních letech, a toho jste si určitě všimli, začalo na kole trávit svůj volný čas víc a víc lidí mladších. O prázdninách tak na kole potkáváte i velké skupiny, jejichž složení a vzhled je různorodější než vaše fantazie.
   Jak je všeobecně známo, že individualita a odpovědnost jednotlivce se ve skupině vytrácejí. Peloton cyklistů má tudíž inteligenci stáda a na to bychom měli pamatovat. Všem řidičům přeji pevné nervy a cyklistům rozhodnutí jezdit po stezkách a silničkách, kde nezpůsobí žádné komplikace a budou se moci dosyta kochat.