Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pitný režim – jeden velký podvod?

24. 2. 2014

Lumír Šarman, 30. ledna 2014

Dokázali byste říct, kolik jste včera zkonzumovali tekutin? Kolik byste, podle toho, co víte, měli za den vypít litrů vody? Hlídáte své děti, aby dostatečně pily, protože považujete dostatečný příjem tekutin za velmi podstatný pro jejich zdraví? Znáte lidi, kteří všude sebou nosí v lahvi svou oblíbenou balenou vodu a neustále ji popíjejí?
   Považuji se za člověka, který už dávno není naivní, pokud jde o různá doporučení týkající se stilles_mineralwasser.jpgnašeho zdraví. Došel jsem k tomu, že zdravý selský rozum je často ten hlavní ukazatel, i když z rádia, novin nebo televize právě sugestivně zní výsledky nejnovější vědecké studie.
   Před pár lety bylo v módě zaměření na pitný režim. Řada poradců stále doporučuje velký příjem tekutin denně. Zdravý dospělý by měl podle těchto doporučení vypít denně 2-4 litry vody a klidně i více. Zkusil jsem to párkrát, ale brzy jsem si připadal jako průtokový ohřívač a při desáté návštěvě na toaletě mě to přestávalo dávat smysl. Zvířata také nečůrají každých 30 minut nebo jste nějaké takové viděli? Nebavíme se teď o spotřebě tekutin člověka, který vykonává náročnou fyzickou aktivitu, pracuje ve velkém horku atd. Jde o spotřebu vody v normálním režimu života.
   Kamarád mi poslal odkaz na velmi zajímavý článek, který informuje o tom, že pitný režim v podobě mnoha litrů vypité vody si možná vymysleli výrobci nealko nápojů, aby nám dokázali za velké peníze prodat něco, co nám skoro zadarmo teče z kohoutku. Jeden litr vody z vodovodu nestojí víc než 10 haléřů. Cenu jednoho litru balené vody znáte. Je často stokrát (sic) dražší. Navíc se balená voda v létě převáží rozpálených kamionech, kde se z platového obalu může uvolňovat část látek přímo do vody. Na výrobu plastových obalů se spotřebují ročně desítky milionů barelů ropy. Další milionu litrů nafty spotřebujeme na dopravu vody… Mě se to takhle s odstupem zdá jako docela hloupé počínání.
   V článku, který jsem četl (můžete ho najít zde) autorka přesvědčivě argumentuje doporučením Státního zdravotního ústavu, které znamená 2 litry tekutin denně pro muže a 1,6 pro ženu.
   Znovu a znovu se přesvědčuji o tom, že bychom jakákoliv vědecká (i jiná) doporučení (navíc, když velkou část výzkumu financují soukromé firmy) měli brát s rozumem a naslouchat svému tělu. Jinak si můžeme paradoxně zdraví zhoršovat a navíc někomu zajišťovat velké zisky. Díky své hlouposti, bohužel.
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář