Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odpady k bezodpadovosti

23. 12. 2014

Kateřina Orlová, 9. prosince 2014

Klasické předvánoční nejen světské, ale i duchovní téma – úklid a pořádek. Během adventní cesty k sobě se smejčením, uklízením a likvidací harampádí všeho druhu připravujeme na sváteční dny plné pohody a setkávání, návrat slunce (a světla), a příchod Pána o Vánocích. Tímto celkem otřepaným úvodem však chci pouze propojit aktuální dobu s naprosto všednodenní starostí, jíž jsou odpady.
   Za jejich produkci se nemusí současník co do kvantity stydět. Když už je lidstvo jako druh tak materiálně vyspělé, že stock.jpgk přirozeným odpadům spojeným s životními cykly vynalezlo rozličné odpady umělé, mělo by se pomalu přiklánět též k vyšší mentální úrovni spočívající v daném případě v jeho opětném využívání. Jsou místa v Evropě, typicky ve Skandinávii, kde se odpady pomalu stávají výhradně surovinami. V takovém Stockholmu se neskládkuje, do centra může vjet auto jen za poplatek, v bytových domech sypete biologický odpad do potrubí, které je odvede do výrobny bioplynu, na nějž pak jezdí městské autobusy a jímž se vytápí budovy. Jsou města, která chtějí být zelená nejen v ekologickém, ale i pravém slova smyslu, tedy v hojnosti zeleně, či která chtějí být uhlíkově neutrální, tedy srovnat uhlíkovou stopu na nulu.
   Ovšem v Praze se zatím řeší prekérní tunel Blanka vybudovaný s cílem nacpat do města ještě víc aut, ještě víc emisí, hluku, neživotných plynů, plechových oblud. A v Lomnici si můžeme o omezení automobilového provozu nechat jen zdát. Dokud tudy budou projíždět megatuny nákladních aut, nemůžu mluvit o Lomnici jako o čistém městě, ať uklízíme sebevíc.
Co však můžeme a v co doufám, je návrat méně častějšího odvozu odpadu na skládku. S nelibostí a neporozuměním jsem vnímala rozhodnutí bývalého vedení města vyvážet popelnice každý týden. Vnímala jsem to jako krok zpět. Méně časté vyvážení odpadu z měst na skládku je minimum, co lze pro posun v ekologickém smýšlení (a tudíž pro podporu třídění) a pro zvýšení ohleduplnosti k prostředí a našim potomkům udělat.
   Na druhou stranu pouze praktické opatření taky nestačí, protože důvodu pro vyvážení popelnic jednou za dva týdny nemusí všichni rozumět. Pro pokrok je nezbytná osvěta. Například v již zmíněném Stockholmu předcházela zavedení poplatků za vjezd osobních aut do centra razantní vysvětlující kampaň, bez níž by nebylo opatření schváleno. Jakmile obyvatelé pochopili, souhlasili, přestože je to opatření, jež jim sahá do peněženky (ale taky nutí jezdit na kole, chodit pěšky nebo se přepravovat hromadnou dopravou).
   A tak až si před Vánoci vyklidíme příbytky a duše od všeho, co tam mít nechceme, pokračujme s čistým štítem po celý příští rok a zbytky, které po nás zbudou, nehrabme pod sebe do země, ale snažme se z nich vytvářet co nejvíc nových hodnot. Řečeno doslovně: neházejme odpadky do popelnic, ale vozme je do sběráku. Ulevíme zemi i duši a před příštími Vánoci bude úklid zase o něco snazší.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář