Jdi na obsah Jdi na menu
 


Než půjdou děti (vlastně učitelé) do školy

2. 9. 2014

Kateřina Orlová, 28. srpna 2014

Právě se dočítám o jedné videoprojekci, prezentované s úspěchem na benátském bienále, která school.jpgse zabývá segregací v českém školství. Zabývá se tím, že děti tmavé pleti ve škole poznávají, že mají nastavená pravidla jinak než bílí spolužáci.
   Jenomže dítko školou povinné nemusí být tmavé pleti, aby pocítilo segregaci ve školství. Stačí mít kosmetikou vadu, jako jeden člověk, který je v podstatě génius, ale někdejší absolvent zvláštní školy. Kosmetická vada dítěti na sebevědomí a průbojnosti nepřidá, a tak se možná spolu se vzájemnými nesympatiemi mezi ním a učitelkou stalo, že byl přeřazen. Dnes by v mnohém leckterého bakaláře strčil do kapsy. Děti mých kamarádů musely změnit kvůli animozitě stran učitelů školu. Animozitě, která byla zapříčiněna snad originalitou osobnosti, poruchou pozornosti, tím že dítě bylo adoptované. Stává se i to, že pedagožka prvního stupně segreguje takzvaně slabší žáčky. Nejsou slabší tělesné konstrukce, ale slabší v plnění požadavků. Oddělí je zasedacím pořádkem pěkně tak, aby seděly přehledně jak v kotcích pro slabší a silnější kuřata určená na výkrm. Dlouhé vlasy, holá hlava, netradiční původ, jiné projevy, zvláštní názory… každý z nás by jistě jmenoval různé příčiny toho, proč si někteří učitelé na některé děti zasedli.
    Jinakost je ve světle průměru či většiny smolná devíza. Ať na tu či onu stranu, přináší potíže. Učitel by však měl mít v ideálním případě nadhled. Většinou má a vždycky to není snadné. Každopádně všem do nového školního roku přeju příznivé okolnosti – učitelům snaživé a spolupracující žáčky a studenty a žáčkům a studentům učitele, kteří umějí pevně v ruce třímat metr stejný pro všechny bez rozdílu. Podle některých myslitelů je spravedlnost nad lásku – a v případě života v mraveništi školy a třídy to platí. Nemůžeme se všichni milovat, ale můžeme se snažit být k sobě spravedliví.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář