Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezi Vánoci a novým rokem

3. 1. 2015

Lumír Šarman, 27. prosince 2014

Před pár dny jsem šel kolem vypuštěné Peřinky a napadla mě souvislost s dny na konci každého roku. Dlouhé období img_2102.jpgAdventu nás připravuje na Vánoce, svátky, které má většina lidí nejraději. Pro věřící i nevěřící je čas posledního měsíce v roku obdobím, kdy se snaží nejdříve zrychlit - stihnout všechno do Vánoc, aby pak mohli zpomalit, zabrzdit a pár dní prožít úplně jinak. I příroda u nás klimbá a nabírá sílu na jaro a léto, aby pak ze sebe zase všechno vydala. Vzkazuje nám tak, že jet na plný plyn nelze bez pravidelných zastávek na dočerpání sil.
   Vracím se k symbolice vypuštěného rybníka z první věty. Rybníky se vypouštějí nejčastěji kvůli výlovu ryb. Rok se „vypouští“ každým svým uplynulým dnem. Z počátku to ani neregistrujeme, ale po pár měsících začínáme říkat věty typu: „A za týden už jsou tu Velikonoce“ nebo „Už se nemůžu dočkat letní dovolené“ či ono pověstné „Zase se blíží Vánoce“. Rybník roku je teď už skoro vypuštěný – prázdný. Vše, čím jsme ho mohli naplnit, už se událo a nic dalšího se přidat nedá – na to je málo času.
   Rybníky se jednou za čas po vypuštění nechávají prázdné. Půda promrzne a ozdraví se, na jaře na ní vyraší semena bylin a trav, půdu provzdušní a pohnojí, aby se pak v rybníku po opětovném napuštění vytvořilo správné prostředí pro ryby – hlavní smysl jejich existence. Napouštění rybníka trvá týdny. Napouštění roku je hotové coby dup. Během vteřiny je z prázdného silvestrovského rybníka plný novoroční.
   „Letnění“ rybníka kalendářního roku většiny z nás probíhá v čase Vánoc a před Silvestrem. Voda času je skoro pryč, ukazuje se dno – hodnoty, které vyznáváme. Jsou na něm pevné kameny, které odolávají času? Písek, který se přelévá podle vln ovládaných větrem? Bláto neurčitosti a pochybností? Ve zvláštním období na konci roku je čas své dno znovu prozkoumat a ještě než do něj s prvními vteřinami roku nového nateče znovu voda času, udělat kroky k tomu, aby se v našem rybníku dařilo těm správným rybám našich životních rolí a cílů. Před opětovným napuštěním rybníka novým časem je také na místě promyslet, jaké ryby (cíle, vztahy, přispění) v něm budeme v době budoucí chovat. Stejné jako loni nebo jiné? Troufneme si i na náročnější druhy nebo se spokojíme s tradičním kaprem? Jakou úrodu chceme příští Vánoce vylovit?

   Přeji Vám krásné dny na konci roku a se vstupem do roku 2015 pocit, že víte proč a víte co, ve svém životě chcete. Ať je rok 2015 rokem, na který budete rádi vzpomínat. Ne proto, že bude plný pozitivních momentů, ale proto, že Vás posune blíž k většímu nadhledu a moudrosti života.