Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulturní šok po 25 letech

Kateřina Orková, 11. března 2014

Poprvé po sametové revoluci jsme vyrazili na Západ na jednodenní autobusovou pouť do Mariazell. Krátce po přejezdu hranice začaly kypět emoce, jedna paní je neudržela a začala na celý autobus vykřikovat: „To je nádhera! Jak je tohle možný? Jak to že nám to zatajili?!“
   Po téměř čtvrtstoletí nám už nikdo nic netají, ale ani teď nemusíme pro kulturní šok jezdit do exotických zemí. Snad je o to smutnější, že podmínky jsou potenciálně v naší zemi a v zemích německy mluvících sousedů srovnatelné. Dnes není přejezd státní hranice nic vzácného, ale opakuje se to znovu a znovu. Tentokrát jsme si dopřáli příhraniční pěší turistiku. Obrázek je to stále stejný: v Čechách nepořádek, slepence podivných staveb, nekonečná vietnamská tržiště, nevěstince, billboardy, za hranicí pořádek, vkusné stavby, žádné free shopy, žádná obrovská tržiště, žádné nevěstince, smítko na zemi abys pohledal. Také jsme byli zvědaví na nízké ceny v německých obchodech, protože kdo nevěří, ať tam běží, a už se o nich povídá nápadně dlouho. Tak jsme viděli a museli uvěřit. Zatímco se u nás potraviny rok co rok zdražují, tam patrně zůstávají na stejných cenách.
   Dcera studovala půl roku v příhraničním rakouském gymnáziu. Učení bylo méně, zkoušení a testů bylo také méně, ale celkově tam učitelé i studenti (i kuchařky ve školní jídelně) dělají „všechno pořádně“. Poctivě a pořádně. Neznají tam naše české „ono se to nějak udělá“.
Nevím, zda právě tato naše ležérnost je příčinou, že je naše prostředí stále méně kulturní než „na Západě“. Spíš počítám, že podstatou příčinou je stará česká zlodějna. Vždyť ty nakradené státní milionky a miliardky musí někdo zaplatit. A tak je samozřejmě platí občané například ve zdražujících se potravinách (na příkladu energií jsou to počty dost primitivní).
Hlavně aby nám Čechům nikdo do ničeho nemluvil, aby na nás ta Evropa nemohla, aby se nám tu pokud možno do ničeho nepletla. Však mi víme a umíme všechno nejlíp.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář