Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký je vlastně výsledek voleb?

30. 10. 2014

Zajímavosti, příběhy, otázky

Lumír Šarman, 16. října 2014

Uplynulo už několik dní od volebního víkendu a tak je možné podívat se na výsledky našich – lomnických voleb s odstupem. Chci se nejdříve pokusit o jejich zhodnocení. Začnu kampaní. Nejvíce materiálů (papírových i elektronických) vytvořili lidé z ČSSD. Začali o dost dříve než ostatní, ale v poslední třetině kampaně jako by na chvíli ztratili dech. Vítěz voleb – LKNK naopak počkal až do finále a své rivaly v něm předčil zejména grafickou podobou a seriózností svých materiálů. Ostatní uskupení se prezentovala pouze jedním více či méně vydařeným letákem. Jenom ČSSD a LKNK si troufly na setkání s „voliči“, které však bylo spíše dostaveníčkem přívrženců. Za to ale obě uskupení nemohou – to už je taková zdejší tradice. Lidé se bohužel o veřejné dění příliš aktivně nezajímají. 
   Výsledek voleb vnímám jako vcelku dobrý. Ani jedno uskupení nezískalo absolutní většinu, musí se tedy dohodnout s jiným na koalici = spojit více zájmů dohromady. Nabízí se spojení LKNK s Volbou pro město dosluhující starostky, která určitě ráda sáhne po některé viditelné a nejlépe placené funkci (2. místostarostka?). Jak to skutečně dopadne, se brzy dozvíme. ČSSD je ve svízelné situaci, na které je spravedlivé to, že si ji zavinila úplně sama tím, jak poslední čtyři roky fungovala na radnici. Nedokázala si poradit s Ivou Novákovou v okamžiku, kdy se ta začala chovat jako nezávislá kandidátka. Nedokázala efektivně rozhýbat radu, nedokázala obsadit finanční výbor. V tomto světle lze chápat avizované nepřijetí mandátu některými zvolenými zastupiteli za ČSSD (R. Bílek, P. Baštýř) jako výraz frustrace a nenaplněných ambicí, možná i jako útěk z prohrané bitvy. Pokud vítězný klub LKNK dodrží své sliby a bude se v zastupitelstvu chovat k ostatním stranám korektně, nemáme se čeho obávat. Naopak se můžeme spolehnout na dostatečné zkušenosti pravděpodobného starosty Karla Zvánovce.
   Dvě místa zastupitelů pro kandidátku Ivy Novákové je o dost lepší výsledek, než jaký by odpovídal reálnému potenciálu její kandidátky. Víc ani největší optimista nemohl očekávat. Zklamání hasičů z jediného mandátu je pochopitelné, zapříčinil je však (také logicky) nedostatek starších kandidátů, kteří se mohou opřít o více zkušeností a veřejnost je bere vážněji než sice sympatické, ale příliš mladé lidi. Výsledek ODS přesně odpovídá nepráci této strany v Lomnici. Jan Milaberský tuto kandidátku doslova vydupal ze země, aby zřejmě sobě i ostatním místním sdružením strany dokázal, že v Lomnici stále ještě žijí modří ptáci. Není tomu tak – jsou na vyhynutí. Petr Šafář by byl pravděpodobně zvolen na jakékoliv kandidátce, protože je to pracovitý a slušný člověk, za kterým jsou vidět výsledky.
   Zajímavé je sledovat jak dopadly volby v okolních obcích. Zmíním jenom dva příklady. V krajských Českých Budějovicích zřejmě definitivně skončila smutná politická cesta našeho exposlance Michala Doktora, který kandidoval jako lídr koalice Jihočeši 2012 a SPORT. Zisk pouhých 3,59 % znamená, že se ani Michal Doktor nestane zastupitelem Budějovic. Po loňské překvapivé roli lídra bloku HLAVU VZHŮRU, který celostátně v parlamentních volbách také pohořel, je to další díl velice smutného seriálu o kdysi docela úspěšném politikovi.
   V Třeboni dostala nejvíce hlasů ODS bývalého starosty Váni. Pro něj i ostatní kandidáty to je zadostiučinění, trochu podobné tomu, které zažívají místní členové LKNK. Čtyři roky v opozici si lidé z ODS odpracovali a veřejnost je za to odměnila. Bohužel ne tolik, aby mohli pohodlně sestavit koalici a Třeboni vládnout…
   Jak budou nakonec vypadat nové koalice na radnicích? Jak ta naše? Kdo obsadí klíčové posty ve vedení města? Bude v Lomnici příští čtyři roky lepší nálada, protože se spolu budeme více navzájem bavit? Uvidíme – zásadní podíl na tom bude mít v sedm zastupitelů zvolených za LKNK. Držme jim i sobě palce.

 

Miniaplikace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář