Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaké bylo letošní léto?

13. 9. 2014

Lumír Šarman, 9. září 2014

Majitelé koupališť, kempů, letních stánků se zmrzlinou a další sezónní podnikatelé nad právě uplynulým létem zrovna nejásají – diplomaticky řečeno. Někteří neskrývají svou nespokojenost. Možná i vám, pokud jste zvolili čím dál víc populární dovolenou v tuzemsku (všude dobře, doma nejlíp), několik dní propršelo. Jaké vlastně bylo tohle léto? Studenější? Deštivější? Pojďme se podívat na místní meteorologická data. Na tomto místě opět děkuji své mamince za pečlivost, se kterou je měří a zaznamenává.
   Jeden obrázek je za tisíc slov, jak říká lidová moudrost. Můžete tedy podrobit zkoumání graf srpne-pocasi.jpgsrpnových teplot letošního a loňského roku. Zkoušel jsem přidat i rok 2012, ale graf je potom méně přehledný. Zůstal jsem tedy u posledních dvou let, která si asi také nejlépe pamatujeme. Graf teplot tradičně nejteplejšího července najdete zde.
Pokud byste pátrali dál a trochu počítali, zjistili byste, že z posledních třech lét (2012, 2013 a 2014) bylo nejteplejší – pokud jde o červenec, to loňské. Průměrná maximální denní teplota totiž vystupovala na 26,7 oC (2012 = 23,9; 2014 = 25,8). Letošní červenec byl tedy o trochu chladnější, ale teplejší (výrazně) než ten v roce 2012.
   Pokud jde o srpny – nejteplejší byl ten v roce 2012 s 25,2 oC (opět průměr denních maxim) a náš letošní byl nejchladnější s „pouhými“ 21,3 oC. Loňský srpen zůstal někde uprostřed se svými 24,4 oC.
   Pokud jde o absolutní maximální teplotu letošního léta, tak padla 20. července a činila 33,7 oC.  Dodám ještě informace o dešťových srážkách. Letos napršelo v červenci 78,5 mm. V loni to bylo jen 57 mm, zato v roce 2012 159,5 mm. Srpen bývá na srážky o něco chudší. Letos nám „dal“ 69 mm deště, vloni 59,6 a předloni 104 mm.
   Malý doktor (nehledejte v tom jinotaje) v pohádce Princové jsou na draka zpívá: „Statistika nuda je, má však cenné údaje.“ Doufám, že tento krátký vhled do statistiky letních teplot a srážek pro vás nebyl nudný a přinesl trochu pořádku do otázky „Jaké vlastně to letošní léto, pokud jde o počasí, bylo?“. 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář