Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inspirace pro Lomnici – Velké Karlovice

5. 8. 2014

Lumír Šarman 21. července 2014

Jezdím tam už několik let a pokaždé najdu nějaký nový důvod, abych ten kraj měl rád a vracelvk.jpg se. Mluvím o východním konci naší republiky, nacházejícím se hodinu jízdy autem za valašským Vsetínem, kousek od hraničního přechodu se Slovenskem Bumbálka. V nadmořské výšce o zhruba 90 metrů vyšší než v jaké se nachází Lomnice nad Lužnicí, leží obec Velké Karlovice. Je to sice vesnice, ale má dva a půl tisíce obyvatel, čili asi o sedm stovek víc než naše městečko.
   Do názvu svého zamyšlení jsem dal slovo inspirace. Napadlo mě po návštěvě krásného muzea v Karlovicích. Expozice je postavena na tradičním životě místních lidí v minulosti (připomene vám Rožnovský skanzen) v kombinaci s expozicí děl místních řezbářů a malířů. V poslední části pak mohou návštěvníci obdivovat výrobky už z velké části zaniklých místních skláren. K muzeu patří informační středisko nabízející mnoho upomínkových suvenýrů a publikací. Samozřejmostí je široká nabídka informací o tom, co v místě a jeho okolí podniknout.
   V čem vidím možnou inspiraci pro Lomnici? Když jsem do Velkých Karlovic přijel poprvé, někdy před čtyřmi lety, všiml jsem si jasných známek toto, jak se do obce i jejího okolí (to je ideální pro lyžování a pěší turistiku) začíná investovat. Letos jsem vše mohl posoudit potřetí. Každý rok přibývají opravené historické budovy, komunikace, penziony, restaurace. Zdá se, že turisté se do Karlovic vracejí a nové investiční projekty se tak mají šanci investorům taky vrátit. A teď to hlavní: Lomnice nad Lužnicí má s Karlovicemi některé společné znaky: a) podobnou velikost, b) krásnou přírodu, ve které leží, a která je vhodná pro turistiku, a za c) typická místní řemesla (rybářství, košíkářství).
   Blíží se podzimní komunální volby. Těším se na volební programy uskupení, která se nám voličům už zanedlouho představí. Doufám, že budou ve svých programech myslet především na to, jak zajistiti lomnickým lidem obživu na místě, kde bydlí. Radnice ani zastupitelstvo nemohou postavit továrnu a najmout několik stovek rodin. Mohou ale postupně dělat z Lomnice místo, kam je dobré opakovaně přijíždět a pořád objevovat důvody pro další návštěvu za rok, za dva. Přijíždět a chvíli zůstat = utratit tady své peníze a dát místním vydělat. Konkurence je ale veliká – o cestovatele soutěží všichni a všude. Nelze tedy k projektu přistoupit jenom s amatérským zápalem pro věc, ale promyšleně a profesionálně.    Průměrnost, nedotažené detaily a nejasné směřování už pohřbily mnoho nápadů. Nabídnou nám noví kandidáti nějakou přesvědčivou vizi Lomnice jako turisticky lákavého místa? Uvidíme. Podle toho je pak budeme asi i volit, protože snižování dluhů a rozumné hospodaření je jaksi samozřejmým požadavkem…