Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hlavně se ptát

17. 8. 2014

Kateřina Orlová, 11. srpna 2014

Lomnický sbor Kos doprovázel zpěvem i letošní pouť z Chlumu u Třeboně přes pole a louky do Lutové na trosky barokního kostelíka Narození Panny Marie, kde se konala závěrečná mše. Při zastaveních během pouti jsme se zamýšleli na téma jak poznat důležitá poselství, jak poznat v druhém člověka, jak s druhým mluvit, jak mu naslouchat.
Za zmínku stojí dvě sdělení.
  supliny.jpg Takzvaná šuplíková metoda je jiný název pro intuici, která roste, kultivuje a sílí vzděláváním, prací, zkušenostmi. Šuplíkovou nebo spíš šupletovou metodou pracoval kardinál Špidlík. Jestliže na sobě a svém vzdělávání delší dobu a pilně pracuji a naslouchám podnětům, ukládám je nevědomě do takzvaných šuplíků v hlavě, kde jsou všechny informace potřebné pro budoucí práci a život schované. Po nějaké době, třebas po letech růstu a vyzrávání, již nemusím dlouze přemýšlet, jak se zhostím úkolu, který mě čeká. Stačí trochu se ztišit, odevzdat se a pak se sám otevře šuplík, který zrovna potřebuji. Je to dokonce samootvírací šuple, výbava moderního člověka. Šupletová metoda je jedno z podobenství známé skutečnosti: Přičiň se a Pán Bůh Ti pomůže.
   Druhé podobenství přineslo čtení z Bible o cestě apoštolů do Emauz, na níž se k nim přidal Ježíš. Ježíš se učedníků hned po setkání ptá, ptá se jich na věci, které sám ví. A to je právě to nejdůležitější – ptát se. Projevit zájem, otevřít prostor pro toho druhého, uvolnit mu cestu otázkami. Víme, že ptát se je mnohdy těžší než odpovídat. A je to taky důležitější. Pomůže to druhému víc, než když mu budeme vykládat své hledisko, dávat dobře míněné, leč mnohdy nevyžádané rady, zahlcovat ho řečmi, poučovat poučkami. Proto je tak důležité ptát se: Jak se máš? Co děláš? I když to třeba víme a můžeme to považovat za formální. Ale i tahle formalita má svůj obsah, jestliže ji myslíme upřímně a chceme se skrze ni druhému přiblížit, dát se mu a být mu k dispozici. Nepochybně si sami vybavíte své běžné interakce s druhými a promítnete si, jak jste se cítili, když se vás ten druhý zeptal – nebo dlouhé minuty (neřku-li hodiny) vykládal a zavaloval vás svými chytrými rozklady a názory.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář