Jdi na obsah Jdi na menu
 


Happening Pamatuj!

9. 3. 2014

Kateřina Orlová, 3. března 2014

Letos 8. března uplyne 70 let od tragické noci, kdy bylo v plynových komorách koncentračního tábora Osvětim – Birkenau zavražděno 3 792 československých občanů, nevinných mužů, žen a dětí, kteří se provinili tím, že se narodili jako Židé. Poté bylo 10. a 11. července téhož roku zavražděno dalších 6 500 nevinných lidí z tzv. Terezínského rodinného tábora. Více než 10 000 obětí, o kterých se už zapomnělo hovořit.
   Veřejnou vzpomínkovou aktivitu k připomenutí této největší hromadné vraždy československých 800px-auschwitz_birkenau.jpgobčanů za celé období druhé světové války připravují již druhý rok na popud sbormistra pražského vokálního souboru Geshem ing. Marka Šlechty sbory, vokální a hudební tělesa po celé České republice a letos též v Izraeli. Na náměstích mnohých měst a obcí zazní tři z písní, které měli odsouzenci na smrt na rtech. Jsou dochovaná svědectví o tom, že mnozí z těch, kdo šli oné noci na smrt, zpívali. Na jejich památku budeme zpívat písně plné naděje, víry a touhy po životě: Hatikva (Naděje), tehdy lidová píseň, později hymna Státu Izrael, Shema Jisrael, vyznání víry, Kde domov můj, česká státní hymna. Ti, kdo zpívali tyto písně na prahu smrti, vyjadřovali naději.
Připojujeme se i v Lomnici nad Lužnicí. „Spojené lomnické sbory“ Kos, Javor, Javoráček, Racek a Chrámový sbor Ševětín podpořeni účastí dalších dobrovolných zájemců tyto písně zazpívají v sobotu 8. března v 15 hodin na Václavském náměstí (v případě nepříznivého počasí v kostele sv. Václava). Poté se koná v 15:30 ve studovně lomnické knihovny přednáška Mgr. Václava Pražáka z třeboňského gymnázia Architektura „konečného řešení“, jež pojedná o základních aspektech šoa s přihlédnutím k českým zemím. Přednáška se uskuteční v rámci cyklu třeboňského gymnázia Dějinář, který získal prestižní záštitu České komise pro UNESCO.

   Připojujeme se ve snaze čelit známému společenskému jevu, že zlo se děje nejen kvůli jeho strůjcům, ale také kvůli pasivitě tzv. slušných lidí. Nechceme, aby se naše pasivita stala opět zhoubnou. Chceme to s panem Šlechtou chápat jako jeden z možných záchytných bodů, kdy se lidé zastaví a řeknou si: „Je potřeba o něčem přemýšlet a přistoupit k životu a smyslu svého konání tady na zemi jinak.“ 3 792 našich dřívějších spoluobčanů, ale i nepočítaná množství všech dalších, kteří zemřeli nevinně, představuje memento, které by mělo lidi aspoň na chvilku zastavit.

   Přijďte na Václavské náměstí v sobotu 8. března ve tři hodiny odpoledne, cestou z procházky či na procházku, po odpolední siestě, a poslechněte si nebo zazpívejte s námi slova naděje a víry. Podpořme spolu myšlenku na mír a osvěžme si spolu historickou paměť, která po hříchu tak ráda selhává. Vyjádřeme symbolicky úctu k životům nevinných zemřelých a k hodnotám, jako je respekt člověka k člověku, odlišným kulturám a národům. Kdybyste náhodou neměli čas, připomeňte si, že extremisté a neonacisté a rasisté mají čas vždycky.