Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fontána pre Ivu

30. 11. 2014

 Jiří  K o s

     Na lomnickém náměstí v povečer svítí barevně tryskající voda v několika proudech – nová místní atrakce - fontána, která fontana.jpgbyla v prvopočátku, ještě před jejím vznikem, nazývaná kašnou. Starostka vsadila při volbách právě na tuto dlouho očekávanou věc, kterou nechala zprovoznit den - dva před otevřením volební místnosti.
      Abych se přiznal, čekal jsem něco jiného než kamenný lavor s tryskající vodou a to vše vylepšené mámivým osvětlením. Pod názvem kašna jsem si totiž představoval stěny zdobené reliéfy a uprostřed sochu, ze které bude téci voda různými směry. Nejspíš mám hodně zastaralé představy ovlivňované černobílými filmy pro pamětníky, jenž velice rád sleduji. Doba je jiná - nová. Fontána, u níž může voda stříkat do různé výšky a pod různým tlakem je mnohem atraktivnější než čurající obloučky z kamenného středu. Děje se u nás, děje se tak i v jiných městech.  Proto mě hned napadly malé fontány zřízené v Ústí nad Labem, které přes léto používaly cikánské divky jako bidety. I naše fontána by mohla k něčemu podobnému docela dobře posloužit, ale v našem městě nepřizpůsobíví občané nežijí a do vody těžko vleze našinec. Ale kdoví? V létě bude horko a našemu městu stále chybí koupaliště.
     Fontána vymanila náměstí ze své původní prostoty, to musím poctivě přiznat, ale já osobně bych si vystačil se sousoším stříkajících sumců v prostorách mezi školou a Starou radnicí. Letos z nich moc vody nevyteklo – aby stejně tak nakonec nedopadla nová fontána.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář