Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropské volby se blíží – mají smysl?

26. 5. 2014

Lumír Šarman, 14. května 2014

Přistihl jsem se, že tak nějak neprožívám blížící se volby do evropského parlamentu a přitom 713px-european_union.svg.pngjsou za dveřmi (23. a 24. května). Na rozdíl od voleb domácích, jsou mi tyhle pocitově nějak vzdálené. Když to ale vezmu rozumově, tak si odpovím jednoznačně. Jít volit do Evropského parlamentu určitě smysl má.
   Máme za sebou deset let členství v unii, které jsme si často zvykli spíš shazovat poukazy na bruselské byrokraty, kteří nám zakázali používat název Pomazánkové máslo. Nebo když přišla finanční krize po roce 2008 a do problémů se dostaly některé státy na jihu EU a Irsko, hlasitě jsme vyhlašovali, že to není náš problém – my přispívat na pomoc nebudeme.
Do EU jsme vstupovali s pragmatických důvodů: jednodušší cestování, jednodušší pohyb zboží (obchod), větší možnosti většího trhu, ale taky možnost kompenzovat naši malou velikost (státu) tím, že se spojíme s ostatními do většího celku a budeme lépe konkurovat Americe, Číně, Indii nebo Rusku.
   Jsem příznivcem Evropské unie a myslím si, že má smysl pokračovat v integraci. Netřesu se strachem ani před Eurem, ani před tzv. fiskálním paktem (povinností dodržovat dohodnuté zásady hospodaření státu) ani před federalizací EU. Nevadí mi představa, že třeba už mé děti a jejich děti budou občany Spojených států evropských. Účastí v nadcházejících volbách chci tenhle postoj dát najevo, i když ještě přesně nevím, koho budu volit. Vím však koho ne: všechny, kteří hrají na lacinou strunu strachu, xenofobie a kritizování za každou cenu a nevidí ani těch zhruba sedm set miliard korun (sic), které v podobě nejrůznějších dotací náš stát za uplynulých deset let od EU dostal.