Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dříve Céčka, dneska gumičky

30. 9. 2014

Lumír Šarman, 23. září 2014

Začalo to na začátku osmdesátých let minulého století, kdy takzvané Husákovy děti chodily nacecka.jpg druhý stupeň základní školy. Tehdy se objevil fenomén zvaný céčka. Plastový výlisek ve tvaru písmene byl určen ke spojení s dalšími, s nimiž měl vytvořit závěs v bytě například mezi kuchyní a obývacím pokojem. Jenže v centrálně plánované socialistické ekonomice udělali občas soudruzi chybu. Céček bylo málo a navíc si je velmi rychle oblíbily děti. Vznikla mánie. Kdo neměl céčka, klesal ve společenském žebříčku. Bylo jedno, jestli jste kluk nebo holka. Céčka se sbírala, nosila na těle i oblečení, vyměňovala, dokonce se jimi platilo při hazardních hrách typu čára. Uplynulo třicet let…
  gumicky.jpg V roce 2011 vymyslel technický inženýr Cheong Choon Ng malý stav, na kterém lze z malých pestrobarevných gumiček uplést různé podoby náramku. Trvalo další dva roky, než našel výrobce a správný recept na to, jak dostat svůj nápad, do kterého investoval veškeré své úspory, do světa, rozuměj prodat ho. Protože pan Ng žije v USA, chopily se časem jeho výrobku i takové firmy jako Wal-Mart (největší maloobchodní prodejce na světě) a bylo vyhráno. V roce 2013 byl Rainbow Loom (oficiální název) označen za jednu z nejpopulárnějších hraček na světě.
    V létě 2014 dorazily gumové náramky i do Čech a naše děti, kterým se stav na pletení zdál drahý, vymyslely způsob, jak základní typ náramku, kterému se říká „rybí kost“ (anglicky fishbone), uplést za pomocí dvou obyčejných tužek a háčku. Česko zaplavila nová, na rozdíl od céček však převážně holčičí mánie. Už jste si od své dcery, vnučky nebo neteře nechali uplést náramek?