Jdi na obsah Jdi na menu
 


2014

Příspěvky

Travič(ka)

12. 6. 2014

V září 2012 napsala na tyto stránky Martina Vávřová rozloučení s jejich psem, kterého někdo otrávil. Bylo to nepříjemné pro ni, pro celou jejich rodinu, ale i pro nás ostatní – sousedy z konce Nádražní ulice. Přemýšleli jsme a dohadovali se, kdo asi za otravou stál a nakonec došli k závěru, že sice skoro jistě pachatelku známe, ale neexistují jednoznačné důkazy pro její usvědčení…

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2014 | Komentářů: 0

Výsledky voleb do evropského parlamentu – vyhrál NEZÁJEM

4. 6. 2014

Skoro sedm milionů oprávněných voličů minulý víkend nakupovalo, pracovalo na zahrádce, cestovalo, sportovalo nebo dělalo cokoliv jiného, jen k volbám do evropského parlamentu nepřišlo. Podle zásad demokracie rozhodli ti, kteří přišli a do uren vhodili svůj hlasovací lístek, bylo jich přesně 1 528 250.

 

Dětský den na Farské louce -

4. 6. 2014

 

Evropské volby se blíží – mají smysl?

26. 5. 2014

Přistihl jsem se, že tak nějak neprožívám blížící se volby do evropského parlamentu a přitom jsou za dveřmi (23. a 24. května). Na rozdíl od voleb domácích, jsou mi tyhle pocitově nějak vzdálené. Když to ale vezmu rozumově, tak si odpovím jednoznačně. Jít volit do Evropského parlamentu určitě smysl má.

 

69. výročí konce Druhé světové války v Lomnici

18. 5. 2014

 

Letošní pálení čarodějnic

14. 5. 2014

Hledal jsem, co o Filipojakubské noci říká internetová Wikipedie: "Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2014 | Komentářů: 0

Velikonoční koncert

21. 4. 2014

Masopustem se uzavřela jedna část roku a Popeleční středou začalo postní období, jež se jako obloukem překlenulo přes oslavy MDŽ, začátek jara či změnu času až ke Květné neděli. Ať věrci či nevěrci, pro všechny tahle doba v hloubi pracuje. Ne nadarmo mají všechna náboženství své posty, ne nadarmo je během „jarní únavy“ oblíbená „jarní očista“, protože každý organismus, i ten lidský, potřebuje v pravidelnou dobu ztlumit, zpomalit, zapřít se a upozadit.

 

Kolující dar

16. 4. 2014

Když jsem u nás v kuchyni před čtrnácti dny uviděl misku s těstem přikrytou utěrkou, nijak mě to nepřekvapilo, protože pečeme docela často. Třetí den už mi to ale začalo připadat divné. Miska totiž stála pořád na stejném místě a přikrytá. Pátý den už jsem to nevydržel a podíval se na složený papír, který ležel na utěrce. Nadpis hlásal: Vatikánský chléb štěstí. Popis končil sdělením, že upečením chleba přijde do domu štěstí…

 

Zajímavá kniha pro Husákovy děti

3. 4. 2014

Narodil jsem se na sklonku roku 1969. V té době už bylo po invazi vojsk Varšavské smlouvy, které se eufemisticky muselo říkat bratrská pomoc. V té době už umíral tvor, kterému se u nás tehdy říkalo Demokratický socialismus nebo Socialismus s lidskou tváří. V té době se k moci promyšleně prodral člověk, který se stal mým „otcem“.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2014 | Komentářů: 0

Jak vynášeli Moranu

31. 3. 2014

Tento starý pohanský zvyk, který se vztahuje k období jarní rovnodennosti, každoročně s oblibou obnovují různé spolky na mnohých místech naší republiky. I v malém městečku, který mělo netypický název Hrob nad Krchovem, se každoročně vynášela figurínu ze slámy navlečená do starých šatů. Za městem u potoka jí pak bili klacky, kamenovali a nakonec zapálenou ji hodili do vody, aby tak nadobro vyhnali paní Zimu.