Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změní radnice přístup k popelnicím?

9. 10. 2013

Lumír Šarman, 26. září 2013

Když jsem v dubnu psal na těchto stránkách o tom, jak neradostná situace panuje v Lomnici v oblasti komunálního (netříděného) odpadu a o tom, jak padáme v žebříčku srovnávajícím jihočeské obce v oblasti třídění, dělal jsem to s úmyslem napomoci zlepšení tohoto stavu.
   Následně se situací zabýval kontrolní výbor města. Ten předložil zastupitelům podobné závěry, se kterými jsem přišel já, cituji: „ ..alarmující je propad v poměru tříděného odpadu a zvýšené produkce neseparovaného komunálního odpadu.“ Výbor doporučil zastupitelstvu, aby situaci řešilo.
   Když jsem ve stejné době radu města požádal o vysvětlení, proč už město nepodporuje classifiedhometrashforaidtherecycleprocesswithnumbersadded.jpgekologicky se chovající občany zvýhodněním v podobě nižšího poplatku za svoz popelnic, dostalo se mi strohé odpovědi, že vše je v souladu se zákonem. Jenže když si člověk čte metodický pokyn ministerstva vnitra k místní vyhlášce o poplatcích za odpad, najde v něm i část, která jasně uvádí, že zastupitelé mohou určitou skupinu poplatníků zvýhodnit.
   Potěšilo mě, že teď dva lomničtí radní (M. Řepa a R. Bílek), alespoň soudě podle jejich článku „Třídit odpady je nutnost“ uvedeném v posledním vydání Lomnických listů, začínají měnit názor a navrhují  zavedení systému tzv. individuálního svozu popelnic. Ten funguje zhruba tak, že občan, který chce vyvážet popelnici týdně, zaplatí podstatně víc než ten, komu to stačí jedenkrát za dva nebo tři týdny. Doufám, že nezůstane jen u myšlenky, ale dojde i na konkrétní návrh zastupitelům na prosincovém zastupitelstvu tak, aby podnět k většímu třídění přišel už od roku 2014. Je to zájem úplně všech a stranické tričko by tudíž nemělo hrát žádnou roli.    
   Bývalá radnice stojí za projektem rekonstruovaného sběrného dvora, který je nyní dimenzován (viz zpráva KV) na cca osm a půl tisíce obyvatel! Kapacita dvora počítá nejenom s Lomnicí, ale i všemi okolními obcemi. Jelikož město získalo na provoz nemalé dotace, existuje reálné nebezpečí jejich vracení, pokud tříděného dopadu nebude vyprodukováno dostatečné množství (vše se eviduje). To je další pragmatický důvod pro zadluženou městskou kasu, aby motivovala všechny občany ke třídění a nabídla okolním vesnicím zajímavé podmínky pro jejich občany, aby náš dvůr také využívali.
   Nakonec je tu důvod největší – chceme přece našim dětem a vnukům nechat planetu, kde se nebudou brodit mezi odpadky a bát stále teplejšího klimatu? Nebo je nám to fakt jedno a spokojíme se z omezeneckým pohledem na svět? 

 

Miniaplikace

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář