Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výročí konce 2. světové války a dnešní doba

14. 5. 2013

Lumír Šarman, 8. května 2013

Před šedesáti osmi lety skončila zatím nejhroznější světová, v pořadí druhá válka. Z těch, kteří londonbombedwwii_full.jpgji zažili byť jako velice mladí, už většina odešla do světa svých předků. Co pro nás dnes znamenají události tak vzdálené?
   Nechci psát o donekonečna opakovaných údajích. O tom, kolik lidí bylo zabito v boji a kolik v koncentračních táborech. Kolik jich zemřelo v týlu, protože nebylo dostatek potravin a dalších základních věcí. Rád bych připomněl, že na počátku byly pro Německo velice tvrdé podmínky Versailleské mírové smlouvy z roku 1919, jejíž dojednání ukončilo 1. světovou válku. Šok, který smlouva v Německu způsobila, pak v kombinaci s hospodářskou recesí třicátých let dvacátého století připravil půdu pro nástup nacismu včele s Adolfem Hitlerem. Ten se v roce 1933 stal ve své zemi kancléřem a brzy rozpoutal šílenství, do kterého zavlekl velkou část světa včetně vzdáleného Japonska na jedné a Ameriky na druhé straně.
   Má velký smysl poznat dějiny. Zejména pak dějiny země, ve které žijeme. Československo bylo v třicátých letech minulého století mladou, ale v mnoha ohledech vyspělou zemí. Fungovalo tu dobře hospodářství i politický systém. Jenže Československo bylo, stejně jako dnes, relativně malou zemí uprostřed Evropy a stalo se tak obětí zájmů mocností, jako byly Německo, Francie, Anglie a Rusko. Dodnes můžeme vést polemiky o tom, co by se stalo, kdybychom se v roce 1938 bránili zabrání Sudet a jestli prezident Beneš měl jinou možnost než přijmout diktát zvenčí.
   Jaký je vzkaz slavného výročí dnes? Připomíná nám, že v těžkých časech si máme dávat pozor na nácky mezi námi. Xenofoby, kteří by nejradši všechny postižené, přistěhovalé ze zahraničí nebo jakkoliv jinak se lišící lidi nahnali do ghett či hnali ven z naší země. Zavazuje nás k tomu, abychom byli součástí demokratických aliancí, jako jsou NATO, Evropská unie a OSN. Vede nás k úctě ke všem milionům bojovníků a obětí, díky kterým dnes už šedesátý devátý rok žijeme v míru. 

Na obrázku je Londýn po německém bombardování
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář