Jdi na obsah Jdi na menu
 


V třídění odpadu se Lomnice rychle zhoršuje. Vyhraje pohodlnost?

2. 5. 2013

Lumír Šarman, 9. dubna 2013

Nejdříve pojeďme do Evropy. Jsme členy EU a tu řídí (jako vláda stát) Evropská komise, která v minulých dnech navrhla, aby byla na všechny igelitové sáčky a tašky uvalena speciální daň. Důvod? Snaha omezit jejich využívání. Plastové pytlíky totiž zamořují velice rychle naši planetu včetně oceánů. Než se rozloží, nebude už nikdo z nás na světě…
   Teď se vraťme do Lomnice. Pokusím se charakterizovat několika slovy éru tří porevolučních starostů a starostek. Miroslav Šarman – éra plynová (Lomnice byla plynofikována). Karel Zvánovec – éra budovatelská a odpadová (mnoho se stavělo, fungoval rozumný systém práce s odpady). Iva Nováková – éra udržování majetku a splácení starých dluhů.
   Určitě jste zaregistrovali celkem dlouhou a nákladnou rekonstrukci sběrového dvora, nawaste.jpg kterou město získalo příspěvek v podobě dotace. Nový dvůr – intenzivnější třídění, napadlo by nejednoho občana. Po svém nástupu na radnici udělala místní ČSSD rychlý populistický krok: vrátila rytmus vyvážení popelnic na týdenní. Jakkoliv byl tento krok opozičními zastupiteli kritizován jako nejenom neekonomický, ale také neekologický, popelnice jsou stále vyváženy každý pátek. Posledním hřebíčkem do rakve ekologického chování v Lomnici, bylo odstranění zvýhodnění všech, kteří topí ekologicky. I jim se zdražil poplatek za vyvážení komunálního odpadu. Člověk si pomalu začíná myslet, že jde o strategii dnešní Lomnické radnice.
   A tato strategie „vychází“, i když v tom nejironičtějším slova smyslu. Lomnice byla kdysi premiantem mezi ostatními jihočeskými obcemi. V krajské soutěži „My třídit umíme“, v kategorii obcí s 500 až 1999 obyvateli byla Lomnice v roce 2008 druhá, v roce 2009 pátá a v roce 2010 ještě dvanáctá ze 125 soutěžících obcí. V roce 2012 jsme však spadli až na 41. místo!
   Shrnuto a podtrženo: naše radnice populisticky vyváží popelnice každý týden, čímž podporuje občany v netřídění odpadu. Nikdo ani namátkově nekontroluje, jestli lidé záměrně necpou do popelnic to, co mají odvážet do drahého sběrného dvora. Množství vytříděného odpadu se prakticky nemění (je to kolem 260 tun za rok), zatímco komunálního odpadu se z Lomnice v minulém roce odvezlo skoro 500 tun, což bylo o plných 186 tun (61%) více než v roce 2010. To je katastrofální nárůst. Bude-li to takto pokračovat, skončíme brzy v žebříčku poslední. Co je ale horší – dáme dosud čisté jihočeské přírodě pěknou facku a našim dětem smrdutý a těžko se rozkládající „dárek“ zakopaný na skládce u Stráže nad Nežárkou.
   Lidé, kteří se chovají v Lomnici nad Lužnicí ekologicky, třídí odpad, popelnice potřebují vyvézt jednou za dva či tři týdny, vytápějí například plynem, elektřinou nebo pomocí kvalitního kotle dřevem, zaplatí za popelnici stejně jako ten, kdo topí nejméně kvalitním uhlím s kelímky od jogurtů a do popelnice cpe všechen odpad. A kolem nás utěšeně poletují plastové pytlíky. Nádhera.    
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář