Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uhranutí Nesebarem

5. 8. 2013

Lumír Šarman, 21, července 2013

Léto je odjakživa vyhrazeno prázdninám školáků, cestování a lenošení kolem vodních ploch, neseb1.jpgna chatách či chalupách a nověji i u domácích grilů. Člověk se přepne do jiného – pomalejšího a pohodovějšího režimu. Užívá si života. Méně spěchá. Je méně ve stresu. Každý by měl občas vyrazit za humna svého bytu či domu, podívat se, jak žijí lidé jinde, zažít jinou krajinu. Když žije pořád doma a v prostoru vymezeném jeho místem zaměstnání, oblíbeným supermarketem a obydlími nejbližších příbuzných, které navštěvuje, za čas mu vedle očí a na mozku narostou neviditelné klapky, které pak velice viditelně omezují jeho uvažování.  Tohle jsem si zase po roce jasně uvědomil, když jsme s rodinou trávili pár dní u Černého moře v Bulharsku.
    Na závěr našeho pobytu zaměřeného hlavně na vodu, odpočinek a čas trávený spolu, jsme vyrazili na poněkud dobrodružnou cestu bulharským autobusem do historického Nesebaru. Cesta autobusem stojí za pár upřesňujících detailů. První nesrovnalost, na kterou jsem narazil, byl nesoulad čísla autobusu s trasou uváděnou na zastávce, kde jsme se nacházeli. neseb2.jpgDalší novinkou pro mě bylo, že lístek nešlo koupit ani na zastávce z automatu, ani u řidiče. Ten jenom mávl rukou, jakoby chtěl říct: „nezdržuj a postupuj do vozu.“ Teprve následně jsem pochopil, že lístky mi prodá průvodčí přímo v autobusu, která jím periodicky prochází po každé obměně cestujících na zastávkách.
    Historický Nesebar je chráněný UNESCO podobně třeba jako Český Krumlov nebo Telč u nás. Městečko si tak zachovává svůj ráz a kouzlo. Když se přenesete přes někdy neobytné prodejce různých zaručeně ručních suvenýrů místního původu a vnímáte kouzlo místa, rozvalin minulosti a nádherné okolí vytvořené přírodou, cítíte se báječně. Když najdete ulici mimo hlavní proud turistického objevování a v ní příjemnou restauraci, kam můžete na něco malého zajít a kochat se pohledem na mořský záliv a lodě, které ho křižují, blahořečíte den, kdy jste se rozhodli jet do těchto končin a cestování vůbec. Nadechnete se svěžího vzduchu, který pak ve vás bude ještě dlouho bránit typické otrávenosti domácích peciválů.
   Zjistil, jsem, že mi vůbec nevadilo, když jsem víc jak týden nesledoval, co se v České republice dělo. Naopak, každému doporučuji takovou ozdravnou kůru podstoupit. Je to jako s telenovelou. Můžete vynechat dvacet dílů a pořád pochopíte, o co jde (protože je to stále o tomtéž).