Jdi na obsah Jdi na menu
 


Senát žaluje Václava Klause pro velezradu

14. 3. 2013

Lumír Šarman 5. března 2013

Pro někoho je to až příliš silná káva. Žalovat dosluhujícího prezidenta u Ústavního soudu? I když je to poprvé v historii České republiky? Neuškodíme tím atmosféře uvnitř státu? Nepoškodíme tím jméno naší vlasti v zahraničí? Je slušné takto útočit na dosluhujícího mocnáře?
   V pondělí 4. března 2013 projednával návrh skupiny senátorů celý senát, přesněji  68 z celkem 81 senátorů. Pro žalobu jich nakonec bylo 38. Většinou jde o senátory a senátorky z ČSSD.  K nim se připojili například Alena Dernerová za Severočechy.cz, Libor Michálek za Piráty, nezávislý Tomio Okamura a Eliška Wagnerová za SZ, bývalá soudkyně Ústavního soudu. Především Eliška Wagnerová už svým předešlým rozhodováním ukázala, že jí jde o právní stát a nikoliv o vlastní slávu.
   Vládní koalice v senátu žalobu odmítla nebo dokonce odsoudila. Premiér Nečas byl ve svém vyjádření ještě ostřejší. O Česku se píše ve světě.
   Senátoři, kteří žalobu vytvořili, argumentují tím, že je potřebné, aby Ústavní soud jednou pro vždy vyjasnil, jak se má prezident stavět k podpisu mezinárodních smluv už schválených parlamentem (vzpomeňte na Klausovo otálení a vydírání před podpisem Lisabonské smlouvy), jak má jmenovat soudce (Klaus nejmenoval soudce, i když mu to nařídil soud). V neposlední řadě se žaloba týká druhého článku letošní prezidentovy amnestie. Emoce vzbuzuje poněkud nešťastné slovo velezrada, které emočně zesiluje vše kolem žaloby.
Osobně myslím, že bude užitečné, když nejvyšší soudní instance v zemi pro příště jasně popíše, kde jsou hranice prezidentových pravomocí, protože není nic horšího, než když nejvyšší státní činitel sám vykládá zákony a supluje tak třetí pilíř demokracie, jímž není, totiž soudy.
 

 

Miniaplikace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář