Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč Česká národní banka pohnula s kurzem koruny? Pokus o vysvětlení

28. 11. 2013

Lumír Šarman, 20. listopadu 2013

Před dvěma týdny, ve čtvrtek 7. listopadu (Není to zajímavé, že zrovna v den, kdy se dříve slavilo 800px-cbnod.jpgvýročí Velké říjnové socialistické revoluce?) udělala národní banka krok, který možná řada analytiků tušila a očekávala, pro většinu ostatních byl ale překvapením. ČNB prodala na devizovém trhu koruny za několik desítek miliard, což společně s jejím vyjádřením, že si přeje kurz kolem 27 korun za Euro, vedlo k tomu, že se naše měna skutečně propadla na tuto úroveň. Následně začaly diskuse o tom, jestli byl krok ČNB správný nebo ne a co vlastně znamená pro firmy, pro spotřebitele.
   Rád bych se pokusil o vysvětlení, ke kterému jsem došel (a které nemusí být nutně správné). Podle informací od našich centrálních bankéřů, měli strážci měnové stability obavy, že by naší zemi hrozila takzvaná DEFLACE. To je stav, kdy ceny nerostou, ale klesají. Na první pohled se může zdát, že je to přece dobře, když se zlevňuje, ale současná ekonomie tvrdí, že ne. Vychází z toho, že když ceny klesají, lidé i firmy nakupují méně, protože čekají, že bude ještě levněji. Firmy, aby prodaly, musí snižovat své náklady (což může znamenat i propuštění a snižování mezd jejich zaměstnanců). Ty stejné firmy, pokud prodávají za nižší ceny (a to je nutnost, jinak by v konkurenci ostatních, kteří zlevňují, neobstály) a nedokáží stejně snížit i náklady, mají menší zisk. Neinvestují do rozvoje své výroby, nepřibírají nové zaměstnance. Výsledkem je to, že z ekonomiky mizí peníze. Přestávají je mít lidé (zaměstnanci), firmy a ve finále i stát, protože žije z daní výše uvedených. No a tak ekonomika brzdí a všichni jedou po spirále dolů.
   Domnívám se, že ČNB právě z takových důvodů usoudila, že pohne s kurzem koruny a tím vyvolá v ekonomice INFLAČNÍ tlaky. Měna se mírně znehodnotila, tím se stalo, že nakupujeme zboží z dovozu dráž a protože nakupujeme i ropu, ze které vyrábíme benzín a naftu, kterou potřebují skoro všichni, ceny vzrostou všude. ČNB říká, že chce podpořit spotřebu lidí a že: „levně už bylo“. Jinými slovy nemáme čekat, že věci a služby zlevní, ale kupovat předtím, než zdraží ještě víc.
  Moderní ekonomiky jsou (bohužel) založeny na neustálém růstu spotřeby a tudíž i výroby. Dokud se tenhle přístup nezmění, bude normální, že ceny neustále rostou a že levně už bylo. Vítejte v realitě tržní ekonomiky a berte to s humorem. Nic jiného nám totiž nezbývá.  

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář