Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přišel čas doplatků

17. 4. 2013

Lumír Šarman, 2. dubna 2013

Typická konverzace dvou známých možná v těchto dnech vypadá i takto: „Kolik letos doplácíte radiator.jpgza plyn?“, ptá se jeden. „Ale, ani se neptej. Přes deset tisíc!“, odpovídá druhý.
   Někdo doplácí, někomu dříve zaplacené zálohy „vyšly“ a teď se usmívá, protože svému dodavateli nepošle nic. Někdo dokonce dostane peníze zpět, protože se mu podařilo ušetřit. Existuje ale i skupina lidí, která doplácí, i když vlastně ne tak docela. Pokud jsou zákazníky jihočeského EONu, tak se jim totiž mohlo podobně jako mě stát, že jim jejich dodavatel posunul datum odečtu a tudíž i fakturace plynu, protože ho spojil s vyúčtováním elektřiny. Vysvětlím: z nějakého důvodu (například výměna elektroměru v minulosti) vám dodavatel mohl fakturovat elektřinu za rok trvající od března do března, zatímco u plynu „držel“ kalendářní rok. Na faktuře za plyn tedy může nyní čnět poměrně vysoká částka a slova „zbývá doplatit“ – dodavatel připočítal například dva měsíce spotřeby navíc už z tohoto roku. V tomto případě se ale vlastně jedná jenom o technický doplatek, na který ušetříte, doufejme, až přijde jaro a léto, kdy výše měsíčních záloh daleko přesahuje skutečnou spotřebu (v zimních měsících je tomu přesně naopak). Chce to si v klidu sednout sám nebo u dodavatele a spočítat, jak to s doplatkem vlastně je.
   Energie vloni zase o něco zdražily. Jak to bude letos? Zdá se, že by nemuselo být tak zle, pokud jde o plyn. Světové zásoby se zásluhou nových amerických nalezišť významně rozrostly a tento plyn se bude dostávat i na světový trh a tlačit proti růstu ceny. Světová ekonomika zrovna nepádí směrem nahoru, což je pro ceny energií dobrá zpráva. Menší poptávka = menší tlak na cenu u dodavatelů. U elektřiny máme svůj vlastní problém jménem solární energie, takže nás asi opět čeká mírné zdražení…
 

 

Miniaplikace