Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prezident Miloš Zeman ukázal svou sílu

3. 7. 2013

Lumír Šarman, 26. června 2013

… když včera jmenoval premiéra vlády odborníků Jiřího Rusnoka. Nebyl to zase tak překvapivý tah, jak by se dalo soudit z reakcí některých politiků. Současný prezident nastupoval do úřadu po úspěšné předvolební kampani, v rámci níž mimo jiné deklaroval „Stop Nečasově vládě“. Když se naskytla první reálná možnost, jak to udělat, splnil slib, který dal svým voličům.
rusnok_01.jpg   Otázkou je, kam prezidentovo včerejší rozhodnutí povede. Pokud by jeho vyústěním byly předčasné volby, myslím, že by většina občanů byla spokojena. Současná vláda totiž od nich požívá minimální důvěry. Podobně je na tom nejsilnější vládní strana – ODS. Problém vidím v tom, že když si v ODS všichni poslanci spočítají pravděpodobnost zvolení v předčasných volbách, dojdou k názoru, že se jich 2/3 do sněmovny už nepodívají. Podobně uvažují i poslanci za LIDEM. Snad jediná TOP 09 může počítat s tím, že více méně obhájí minulý výsledek. Proto ta sveřepá argumentace nutností pokračování koaličního projektu. Lidsky je naprosto pochopitelná. Politicky je ale nezodpovědná – pokud tedy půjdeme ke kořenům demokracie, jako vlády lidu a shodneme se na tom, že když vláda ztratila důvěru většiny občanů, měla by těmto občanům znovu položit otázku, nakolik si přejí ji nebo nějakou jinou.
   Je skoro jisté, že nás po příštích volbách čeká vláda oranžová s nějakým tím doplňujícím odstínem (červeným, černým nebo možná ještě jiným). Naši zemi však nečeká tragédie. Tím se strašit nemusíme. Budete to jen další krok na složité cestě zvané demokracie. Pro někoho příjemnější, pro někoho méně. Doufejme, že nás a naše volené zástupce naučí, jak se v demokracii chovat odpovědněji.

Na obrázku je nový český premiér Jiří Rusnok

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář