Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pražská zima, atentát a výročí tragédie Lidic

27. 6. 2013

Lumír Šarman, 10. června 2013 

Teprve nedávno jsem si urovnal v hlavě informace o naší, dnes už víc jak šedesát let staré pzima.jpghistorii. Nejdříve jsem poslouchal audioknihu Pražská zima, kde je výběr zásadních pasáží ze stejnojmenné, poměrně rozsáhlé knihy Madeleine Albrightové (narodila se v Československu, většinu života prožila v USA, byla první americkou ministryní zahraničí za prezidenta Clintona). Každému, kdo se chce lépe zorientovat v období, které předcházelo Mnichovské dohodě, kdo chce pochopit, jak probíhala Druhá světová válka v Evropě a proč nakonec došlou nás ke komunistickému převratu roku 1948, mohu knihu doporučit.
   Před pár dny, 27. května, uplynulo 71 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Tento čin je možné hodnotit různě. M. Albrightová přidává svůj pohled: „Důsledky atentátu byly smíšené, akt sám ale byl podle mého mínění odvážným a správným rozhodnutím.“
   lidice.jpgKromě řady poprav a perzekuce, kterou nacisté v protektorátu po smrti Heydricha rozpoutali, došlo i k tragédii, která je spojená s osudem hornické vesnice ležící asi 20 kilometrů na západ od Prahy – Lidic. Po Heydrichově pohřbu, večer 9. června 1942, obklíčili nacisté vesnici a následujícího rána postříleli 173 místních mužů, ženy a část dětí odvezli do koncentračních táborů a malou část nejmenších dětí pak na převýchovu do Německa. Všechny domy byly vypáleny a jejich ruiny srovnány se zemí. Vesnice zmizela z map a mělo se na ni zapomenout. Opak se stal pravdou. Po celém světě lidé reagovali. Někteří pojmenovali po Lidicích svou obec nebo svou právě narozenou dceru.
   Lidice nebyly jedinou nacisty zničenou obcí, byly však podle všeho první a proto si je tak dobře pamatujeme. Zůstávají symbolem zvůle moci, proti které je přípustné bojovat jejími zbraněmi, když už ostatní nástroje selhaly.

   Nakonec ještě dovětek: po válce byla obec znovu vybudována a dnes v ní žije necelých 500 obyvatel.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář