Jdi na obsah Jdi na menu
 


Práce? Práci nemáme

19. 8. 2013

Kateřina Orlová, 5. srpna 2013

Vláda Jiřího Rusnoka považuje za jednu ze svých priorit řešení otázky nezaměstnanosti, hl-zed.jpgpředevším v bolavých severních krajích Čech a Moravy. Jak si na to hodlá zajít, to se možná dozvíme (pokud jsou konkrétní nápady již na světě, nevím o nich). Nevěřím však tomu, že by se jí to dařilo cestou vytváření nových pracovních míst.
   Hladové zdi jsou samozřejmě řešením, ale spíš jen na přechodnou dobu krizí. Ovšem dlouhodobě a výhledově? Kde vzít práci, když je jí čím dál méně? Průmyslová a informační revoluce nepřinesla jen pohodlnější život a změny řemesel a profesí, ale též ukrojila z množství práce nezbytné pro údržbu a obnovu.
   Zaujala mě myšlenka zrozená ve švýcarském a německém prostředí, že by měl každý občan dostávat od státu paušální finanční obnos zajišťující skromný, ale pohodlný život. Bez práce a bez dalších sociálních dávek. Každý by s tím naložil, jak by uznal za vhodné. Ve Švýcarsku se bude dokonce na toto téma konat příští rok referendum. Dá se předpokládat, že myšlenka hlasováním neprojde, protože nové myšlenky člověk nerad přijímá a v přímé demokracii se jim souhlasu téměř nedostává, ale je to nápad velmi realistický, protože vychází z čiré reality. Práce, která by zaměstnala všechny ruce a mozky na Zemi, podle všeho ubývá.
   Tímto zajímavým opatřením by se koneckonců naplnilo ono Marxovo „každému podle jeho potřeb“. Námitkou je, že pak už by nepracoval nikdo. Obhajobou by naopak mohlo být, že by to mělo pozitivní psychologický vliv, člověk by se uvolnil, vyvázal ze společensky zakotveného axiomu nutnosti pracovat, pocitu, že bez práce není život dostatečně naplněný, a že by většina pracovat chtěla. Ale nemusela.
   Pravda, ubyl by velký počet pracovních míst na úřadech práce, správních úřadech, sociálním zabezpečení. Leccos by bylo jednodušší, lidé by si byli na určité úrovni společensky rovni. A člověk by byl zase o jeden stupeň volnosti svobodnější. Což je patrně jedním z kamenů úrazu.

Obrázek: hladová zeď v Praze

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář