Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka na výstavu: Alfons Mucha od Ivana Lendla

9. 9. 2013

Lumír Šarman, 23. srpna 2013

O této výstavě jste pravděpodobně několikrát slyšeli a byli na ni zváni. Před několika dny jsem alfons_mucha_-_1896_-_summer.jpgsi řekl, že využiji prodloužené doby trvání výstavy a do Prahy se taky vypravím. Nelitoval jsem. Moje představa o Alfonsi Muchovi byla možná podobně zploštělá, jako vaše: plakáty a Slovanská epopej, o kterou se dlouho a mediálně dramaticky přetahoval Moravský Krumlov a Praha (Praha vyhrála a dnes je epopej vystavována ve Veletržním paláci).
    V pražském Obecním domě jsou unikátní výstavě Muchových děl věnovány dva sály.
   Stránky výstavy uvádí několik nej, která se se s ní pojí: 1)  Kompletní sbírka Ivana Lendla je vystavovaná absolutně poprvé v historii, 2) Jde o největší a nejkomplexnější sbírku plakátové tvorby Alfonse Muchy na světě (151 artefaktů), 3) Realizační náročnost projektu z něj činí jedinečnou událost – nabízí životní zážitek, který si pravděpodobně nebudete mít možnost zopakovat, 4) Spojení legend / A. Mucha a I. Lendl.
 mucha.jpg  Nevím jak vás, ale mě pohled na práci mistra jakéhokoliv oboru vždycky potěší. Ivan Lendl byl světový mistr tenisu, který proslavil svou zemi. Alfons Mucha byl mistr umění výtvarného, který ukázal, že i člověk z malé země může svou pílí kombinovanou s nadáním, zazářit na světovém nebi, potěšit tisíce lidí a inspirovat mnoho dalších670px-ivan_lendl.jpg umělců. Je dobré občas se inspirovat mistry svého oboru, byť je jiný než ten náš. Dodává to odvahu a energii pracovat sám na sobě. Každý totiž nějakým tím mistrem můžeme být.
   Ještě pro pořádek - výstava trvá do 10. září, dospělého stojí vstup 180, dítě, studenta nebo seniora přijde na 90 a rodinu (2+ maximálně 3) pak na 350 korun českých. Více na www.lendl-mucha.cz.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář