Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paradoxy nejenom Lomnické

3. 3. 2013

Lumír Šarman, 17. ledna 2013

„Tak víš, na kolik nás přijde jedno vyvezení naší popelnice?“ Takto se mě má vlastní matka rubbish_beverage_can.jpgzeptala asi před týdnem a dodala, že za takovou (vysokou) cenu jí to nedává smysl, protože třídíme, co se dá, bioodpad likvidujeme na kompostu nebo za pomoci dvou koček a pěti slepic a k tomu topíme, vaříme a vodu ohříváme ekologickým plynem.
  Děkuji tímto své mamince za inspiraci, která stála u zrodu těchto řádků. Už několik let zažíváme paradox spočívající v neustále klesající celkové spotřebě vody v Lomnici a přitom trvale rostoucí ceně vodného a stočného. V roce 2013 tak cena vzroste zhruba o 2 koruny za kubík (jak uvedly lednové LL).
  Druhý paradox bych nazval popelnicový. Částka za „popelnici“, kterou pro rok 2013 schválilo zastupitelstvo, činí 470 korun na osobu žijící v jedné domácnosti. Stejnou sumu zaplatí majitel rekreačního objektu. Zmizelo tedy zvýhodnění těch, kteří topí ekologicky. Není vůbec zohledňováno, jestli někdo odpad třídí nebo netřídí (v tomhle byl K. Zvánovec důslednější než současná radnice). Nás je v domě 6. Zaplatíme tedy 6 x 470 Kč. Celkem to bude 2.820 Kč. Za rok potřebujeme vyvézt popelnici všeho všudy 26x. Jedno vyvezení popelnice nás tak přijde na 108 korun…
   Tak nevím, jestli vystačím s odůvodněním uvedeným v LL, že prý zastupitelé nesouhlasili se zvýhodněním těch, kteří topí ekologicky a odkázali se na Listinu základních práv a svobod. Já a moje rodina jsme si svobodně vybrali, že se chováme zodpovědně k životnímu prostředí. Město si svobodně vybralo, že za velké peníze zrekonstruuje sběrový dvůr. Někdo svobodně produkuje kupu nepořádku (a potřebuje vyvážet popelnici každý týden) a k tomu třeba ještě topí nekvalitním uhlím. Problém je v tom, že já rozhodně nechci platit za nepořádek někoho jiného, kdo je nezodpovědný nebo líný. Nebo snad zastupitelé postupovali podle pořekadla, že každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán?
   

 

Miniaplikace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář