Jdi na obsah Jdi na menu
 


Padáme. Kdo za to může?

22. 9. 2013

 Lumír Šarman, 10. září 2013

Minulý týden zveřejnilo Světové ekonomické fórum (World Economic Forum), organizace s třicetiletou historií, která si klade za cíl zlepšení stavu světa, aktuální žebříčekwef.jpg konkurenceschopnosti světových ekonomik, do kterého bylo zahrnuto 148 zemí počínaje Albánií a konče Zimbabwe. Tato analýza je považována za docela důvěryhodný ukazatel toho, jak na tom jednotlivé státy světa jsou ve srovnání s těmi ostatními. Nejenom pro odborníky je pak zajímavé sledovat, k jakým posunům meziročně mezi zeměmi dochází.
   Bohužel pro nás, nedopadla Česká republika nijak slavně. Oproti minulému roku jsme se propadli o 7 míst z 39. na 46. místo. V čele žebříčku je Švýcarsko, následované Singapurem, Finskem, Německem a Spojenými státy.
   Naši sousedé jsou na tom lépe (4. Německo, 16. Rakousko a 42. Polsko) i hůře (63. Maďarsko a 78. Slovensko). Slováci se propadli taky o 7 míst, ale to by nás nemělo uklidnit.
  Zpráva (stáhnout si ji můžete zde) o naší zemi píše mimo jiné toto: „… znepokojení vyvolává kvalita veřejných institucí a velká nedůvěra (lidí) v politiku (146. místo a horší je to jen v Argentině a Libanonu). Mírně se zhoršilo makroekonomické prostředí díky rostoucímu zadlužení a deficitu (55. místo), ačkoliv je stabilnější než ve většině Evropy. České podniky jsou relativně sofistikované a inovativní díky intenzivnímu využití inovativních technologií. Konkurenceschopnost země by mohlo podpořit zlepšení vzdělávacího systému a větší flexibilita na trhu práce.“
  Jinými slovy: nejsme na tom nijak skvěle a zhoršujeme se. Proč, to naznačuje předchozí odstavec. Kdo za to může? Podle zmíněné zprávy se zdá, že poslední a předposlední vláda neodvedly dobrou práci. Poslanci a další politici ztratili důvěru lidí a stejně tak ji ztrácí i státní instituce. Je potřeba tento trend obrátit. Máme na to. Až se budeme za pár týdnů rozhodovat o tom, koho volit, mysleme i na naše postavení ve světě a na to, jak ho zlepšit, protože v dnešní propojené celosvětové ekonomice bychom na další zhoršení mohli hodně doplatit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář