Jdi na obsah Jdi na menu
 


Němci a Donšajni – všichni v Popradu

11. 10. 2013

Lumír Šarman, 7. října 2013

Předminulý týden jsem strávil skoro celý ve slovenském Popradu. Kromě náročné práce, která mě tam čekala, jsem se těšil na to, až je uvidím. Už při příjezdu, kdy jsem je pozoroval za jízdy, mě zalil příjemný pocit. Druhý den ráno, když slunce zasvítilo na jejich štíty a já se na ně zahleděl, bylo to silné - magnetizující. Nejmenší evropské velehory od Kriváně po Lomnický štít – Vysoké Tatry – jsem měl tak blízko, že se mi skoro chtělo odložit sváteční oblečení, obout pevné boty a vyrazit…
   V Popradu mě čekala další dvě milá setkání. Jedno jsem měl naplánované, druhé ne narodilo později. Vezl jsem si sebou novou e-knihu, tedy knihu, která se čte ve čtečce (já mám Kindle od Amazonu). Jmenuje se Němci, napsala ji Jakuba Katalpa a získala cenu Česká kniha roku 2013. Jde o dynamicky vyprávěný příběh německé učitelky Kláry, která utíká z Říše do Protektorátu, protože nechce dělat v továrně na munici, ale učit. Přichází do cizího prostředí, které ji nepřijímá. Ona se tak upíná ke dvěma velmi zvláštním mužům. S druhým počne až po skončení války syna, kterého ale v hektice poválečným událostí musí nechat cizím lidem v Praze, když si chce sama zachránit život… Knihu jsem po večerech přečetl jedním dechem. vystrizek.jpgZase jiný pohled na prožívání války nezatížený tolik vžitými klišé. Připomenutí, že neexistuje ostrá linie mezi Námi a Jimi, spravedlivými a těmi bez viny.
   Když mi v pátek „padla“, rozhodl jsem se za odměnu zajít do kina. Mám rád Jiřího Menzela, jehož film Donšajni měl premiéru. Společně s necelou dvacítkou dalších návštěvníků jsem sledoval příběh z maloměstského divadla, kterým zní operní melodie, procházejí krásné ženy, za kterými se stále někdo točí, a vším se line příjemná nálada, optimismus a nadhled. Je to film úsměvný a odpočinkový a jako takový přesně splnil zadání. Nejenom já, ale i ostatní diváci vycházeli z kina se širokým úsměvem na tváři a pohodou uvnitř. Už se těším, co mi přinese další cesta do Popradu.