Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nekrolog za Nečasovu vládu

2. 9. 2013

Kateřina Orlová, 20. srpna 2013

Možná trochu opožděný, nicméně jako kdyby teprve s plánovaným hlasováním o definitivním konci stávajícího parlamentu případný.
Konec, tečka za vládou, která se nejspíš do historie nezapíše v superlativech. Možná spíš jako vláda skandální, neschopná, korupčnická a zcela jistě jako pravicová, což je pro mnohé asi to nejpejorativnější pejorativum.
O mrtvých jen dobré. Za odešlou vládou a odcházejícím parlamentem se můžeme ohlížet i petr_necas.jpgs lítostí. Nikoli soucitnou, ale skutečnou lítostí nad koncem dobré věci. Minulá vláda se chytila do pasti svého programu, tedy boje s korupcí, řešení ekonomické krize, snahy o penzijní a zdravotnickou reformu, řešení problému zneužívání sociálního systému. Chyb bylo přehršel, ale mnohdy byly následovány snahou o nápravu. Skandálů bylo dost, ale nejednou byly důsledkem toho, že se konečně začaly čeřit vody, které zahnívaly, stagnovaly, a tudíž nikým nepozorovány vyzrávaly a zasmrádaly během předchozích let. Média, opozice a lid nadávaly a nevládla snad ani tolik vláda, jako spíš nespokojenost.
Možná že však za touto nespokojeností a nadáváním je přinejmenším zčásti prostá lidská rigidita a přirozený strach z nového. Strašákem se stal kýžený boj s korupcí, zcela neracionální odmítání snahy o zaopatření na důchod platné i pro generace v produktivním věku a nedej bože generace další, zdrojem strachu z chudoby se staly poplatky ve zdravotnictví a platební karty pro příjemce sociálních peněz zdrojem hrůzy (copak nejsou platební karty běžným výdobytkem dneška, copak se pro sociální účely nepoužívají i v jiných zemích?). Jenomže například v USA se nedaří zdravotnická reforma, jíž by se mělo zdravotnictví přiblížit evropskému solidárnímu, nedaří se omezit držení střelných zbraní, ač je nad nebe jasnější, k čemu střelné zbraně slouží, a to bohužel nejen teoreticky.
Člověk nechce novinky, nechce reformy, změny, pokrok, vývoj, dospělost.
A tak je pro nás dobře, že se snad konečně blíží ony spasitelné předčasné volby. Zvolíme si vládu a parlament, po němž tak dlouho voláme, vládu spravedlivou a lidumilnou, a média a lid přestanou nadávat a budou spokojeny. Upřímně řečeno, těším se.
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář