Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nadýchat se čerstvého vzduchu a pak zpátky do reality

14. 8. 2013

Kateřina Orlová, 28. července 2013

Dovolená ve vysokých horách, každodenní šlapání po kopcích, řídký vzduch, blízkost slunce, čistá voda z pramenů. Širý rozhled do hlubokých údolí a na vzdálené vrcholky, to dodá oku nová měřítka.
   A pak návrat do husté atmosféry našeho kraje. Zlom nastává metr za hranicemi, kde útočí bill.jpgbillboardy, zaručeně stínící jakýkoli výhled. (Mimochodem před třemi lety jsem se těšila i na stránkách Alternativy, že billboardy zmizí. Stalo se naopak to, že začínají vyrůstat kolem nového úseku dálnice Veselí-Tábor.)
   Dokonale mě však zvedlo z židle, když jsme si otevřela tisk. Od jara si na mediální okurkovou sezónu rozhodně nemůžeme stěžovat, jedna šokující zpráva stíhá druhou, komentáře lítají, útočí na sebe, z informací nejsme moudří. Vrcholem, na rozdíl od těch alpských nepříjemným, pro mě bylo rozhodnutí Ústavního soudu k několika položkám zdravotní reformy. A s ním i pochvalné a souhlasné poznámky na jeho adresu. Že snad prý konečně nastává spravedlnost v našich zemích. Že zas bude zdarma to, co nám zdarma ústava zaručuje. A tak dále, všichni to víme. Má ty prostoto.
   Rozhodnutí je to sice trochu ve stylu aby se vlk nažral a koza zůstala celá, ale v zásadě a v ideovém smyslu zpátečnické. Pro mě signál, že se úspěšně vracíme zpět do zpátečnického socialismu sovětského střihu (který s vyspělým socialismem skandinávským nemá mnoho společného.) Zrušení nadstandardů je nespravedlivé právě vůči těm, kteří si nic připlácet nemohou, protože z placení nadstandardů se může připlácet méně majetným. Poplatky za hospitalizaci jsou předmětem mediálního překrucování, protože na jídlo a bydlení má v Čechách valná většina, a pokud ne, je tu sociální síť. Průměrné okresní nemocnici bude při plánovaném snížení poplatků chybět ročně 5 milionů korun. To je asi malá částka, to asi nic neznamená. Mně připadá, že je to dost peněz, zvlášť budeme-li násobit počtem nemocnic. Takže se bude ze zdravotního pojištění doplácet na úkor léčby na stravu, zeštíhlí se personál, ukrojí se tam či onde. To nám bude v nemocnicích zas o něco lépe. To naše nemocné dcery a synové či nemocní rodiče budou čekat na nejnovější léčbu zase o něco déle. A když nebudeme trpěliví, šoupneme doktorovi něco do kapsy, když nejsou ty nadstandardy.
Populární a potažmo populistické znamená oblíbené, pozlátkové a povrchní. S lidumilstvím to nemá nic společného. Lidu se to líbí, lid však vposledku vždy ostrouhá.
   Rušení reformních opatření chválí mladí komentátoři. Jsem zmatená. Vždyť se mohou jet nadýchat čerstvého vzduchu, porozhlédnout se za hranice úzkoprsé, stísněné a trochu bahnité české kotliny, podívat v mořskou dálku a zdolat horskou výšku, sestoupit do přehlubokých údolí skutečného lidského utrpění a bídy, vidět daleké obzory, kde se stává hnidopišství a neustálé lkaní ničím, přesvědčit se o vpravdě těžkém živobytí, zápase s přírodou, potýkání se s těžkými podmínkami, boji o holý život, o zodpovědnosti za sebe sama a chybějící konejšivé náruči státu.
   Nelkám, jen si opakuju svou oblíbenou píseň o billboardech a zdravotnických poplatcích, protože je to zatím stále živé téma. Vím, že i přes šeredné a nebezpečné billboardy a přes ideové zpátečnictví žijeme v zemi s přepychovými životními podmínkami. Jen ten vanoucí duch by mohl být trochu odvázanější.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář