Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mnoho šťastných návratů!

16. 5. 2013

Kateřina Orlová, 9. května 2013

img_2532.jpgVřelý dík za oslavy 68. výročí konce Druhé světové války v Lomnici.
   V podvečer krásného slunečného májového dne byla víceméně komorní oslava (vzhledem k množství zúčastněných) zahájena vernisáží výstavy obrazů pedagožky a výtvarnice Jany Vlčkové ve studovně Staré radnice. Hudební program vernisáže a úvodní slovo zajistila paní učitelka Jitka Balcarová. Zpívala sólistka se značným pěveckým potenciálem Anežka Šafářová a školní sbor Zvoneček. Obrazy ještě víc rozjasnily již tak prozářený den – jsou veselé, plných barev, abstraktní, ale i krajiny, městské výjevy, květiny. Doporučuji každému ke zhlédnutí. Obzvláště tomu, komu je zrovna dobře – potom mu bude ještě lépe.
   Poté se konal tradiční pietní akt u pomníku lomnických obětí Druhé světové války na Václavském náměstí. Čestnou stráž drželi lomničtí baráčníci. Hudebního zaštítění se opět ujala Jitka Balcarová, státní hymna a písničky Černé oči jděte spát a Statistika nuda je byly trefným a vkusným doprovodem. Paní starostka ve slavnostním proslovu stručně charakterizovala podstatu historických válek a příslušné poslední války a přirovnala ji k současné situaci takzvané války ekonomické, kdy ekonomicky mocná menšina využívá příslušníky nevinné většiny ke svým vlastním zájmům, a tím je zbídačuje. Skautský oddíl poté odnášel v průvodu věnec k uctění památky Františka Sochora.
   Vyvrcholením byl koncert Smyčcového orchestru Český Krumlov a Tria Karageorgiev v kostele svatého Václava. Žádný koncert v Lomnici mě tak neoslovil, nezasáhl, nepotěšil a nepovznesl jako tento. Orchestr sestává z velmi zdatných hudebníků, kteří hudbu provozují ve volném čase a s láskou, a řídí jej pan Josef Zaplatílek. Trio tvoří sestry Křížovy, klavíristka Marcela a houslistka a pěvkyně Radka, a violoncellista Nikola Karageorgiev, což jsou mladí hudební profesionálové kvalifikovaní na JAMU v Brně. Působí jako pedagogové na ZUŠ v Českém Krumlově. Toto spojené těleso předvedlo dokonale vystavěný program z barokních koncertů a písní. Zdá se mi, že muzikanti, hudba, prostředí a čas se střetly v dokonalém průsečíku nesmírně silně a hluboko znějícího zážitku a do budoucna přetrvávající zkušenosti. Věřím, že nevznikl jen zážitek a zkušenost přítomných, ale že se ta hodina času na tomto místě stala dalším trvalým kamínkem v základech vyvíjející se kulturní atmosféry v našem městě. Na věci nic nemění, že posluchačům chvíli trvalo, než se dovtípili, že po větách koncertu se netleská (nejde o narušení jakéhosi prázdného pravidla, ale narušení plynulosti hudebního celku), ani poněkud obhroublé opouštění koncertního sálu uprostřed hry (tady je rušení nabíledni).
   A tak mnoho šťastných návratů, abych použila doslovný překlad anglického přání všeho nejlepšího k narozeninám. Návratů nejen podobných kulturních zážitků, ale především narozenin míru, který by měl být na rozdíl od pozemského života věčný.
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář