Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lomnické ohlédnutí za volbami – jaký zvolilo parlament naše město?

14. 11. 2013

Lumír Šarman, 3. listopadu 2013

Napadlo mě spočítat, jak by vypadalo složení parlamentu ČR, kdyby o něm rozhodovalo těch 855 voličů, kteří minulý víkend přišli do Domu s pečovatelskou službou a odevzdali svůj hlas.
   Kdyby to záleželo jenom na nás, sedělo by v novém parlamentu také sedm stran či hnutí, ale nebyla by tam ODS (jenom 3,86 % hlasů). Nahradil by ji volební blok Hlavu vzhůru! reprezentovaný na jihu Čech hlavně Michalem Doktorem. Do poslaneckých lavic „lomnického parlamentu“ by usedlo 64 sociálních demokratů, po 34 zástupcích ANO 2011 a KSČM, 21 poslanců by měla TOP 09, 20 Úsvit přímé demokracie, 14 KDU-ČSL a 13 Hlavu vzhůru.
450px-snemovna_prague_4686.jpg  A koho lomničtí nevíce kroužkovali? Z ČSSD hejtmana Zimolu a Vítězslava Jandáka, hnutí ANO 2011 volili prakticky všichni jeho příznivci beze změn, z KSČM dostali nejvíce preferenčních hlasů Alena Nohavová a Voltěch Filip, na kandidátce TOP 09 voliči většinou nekroužkovali, přesto nejvíce přednostních hlasů (nad 5%) získali lídr Zdeněk Bezecný a druhý na kandidátce František Vácha. Na kandidátce Úsvitu voliči nekroužkovali skoro vůbec, zato z kandidátů KDU-ČSL preferovali zejména první tři na kandidátce (Bartošek, Zasadil, Heller). Poslední uskupení, které by se v Lomnici dostalo do parlamentu, bylo Hlavu vzhůru! (5,86 %). V něm dostal Michal Doktor 29 preferenčních kroužků, následován Janou Zoufalou, která se tak ze 7. místa posunula na druhé.
   V Lomnici nad Lužnicí byla volební účast 58,84 %, což je jenom o 0,64% méně než v celém státě. Skoro 30% hlasů získaly takzvané protestní strany. Lomničtí voliči přece jenom dali šanci Michalovi Doktorovi, svému dlouholetému poslanci. Jenže 50 místních hlasů, které podporovaly Hlavu vzhůru!, bylo nakonec jenom kapkou v celostátním moři hlasů pro ostatní strany a slepenec Jany Bobošíkové se v něm logicky naprosto rozpustil.      

   Většinu údajů jsem čerpal ze serveru volby.cz.
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář