Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krása jménem jmelí

26. 12. 2013

Jiří K o s

Jmelí patří k nejoblíbenějším symbolům Vánoc. Nikdo určitě nezapomene na malou nebo velkou větvičku tohoto prapodivného rostlinného parazita, aby si ji pověsil někam poblíž štědrovečerního stolu.
   Ale co víme o jmelí? Že je v podstatě nezvaným hostem na jiných statných stromech, kde roste ze semínek, které tam zavlékli ptáci ve svém trusu. Že sběrači jmelí jsou vystavováni nebezpečí, protože lezou ve výšinách, aby tuto krásu odřezali z větví a snesli dolů na zem pro radost ostatních lidí. 
   Říká se, že pod snítkou jmelí se můžou lidé na Štědrý den beztrestně s kýmkoliv líbat. A jmeli.jpgtaké je známo, že jeho bobule jsou jedovaté. Málo lidí ale ví, že jmelí patří mezi léčivé rostliny. Starými Slovany a Kelty bývalo označováno za zázračnou rostlinu. Proto bylinkáři a léčitelé znalí jeho účinků ho na přelomu prosince a ledna při teplotě asi pětačtyřiceti stupňů Celsia suší a používají ho ve správnou dobu například při léčení arteriosklerózy. Výtažky z větviček zase posilují stěny kapilár, léčí záněty a snižují krevní tlak. Medikament vhodný pro každého, ale neměly by ho užívat nastávající maminky.
    A na závěr tu mám jednu legendu, která se k této rostlině váže. Jmelí bylo kdysi statným stromem a pěstoun Josef z něho vyřezal kolébku pro malého Ježíška. Ten strom potom po třiatřiceti letech porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž a na něm ukřižovali odsouzeného Ježíše Krista. Strom se zastyděl a prosil Boha o potrestání. Ten ho zmenšil do podoby keříků a uložil mu, že musí žít na jiných stromech po celém světě. Dal mu do vínku ale i jednu dobrou věc. Přináší všem pokojným lidem, kteří pod ním projdou, dobro a lásku.