Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kos desetiletý

23. 5. 2013

Kateřina Orlová, 23. května 2013

Ve velikonoční době v roce 2003 jsme zazpívaly na kůru při mši v lomnickém kostele s dvěma dívkami dvě kytarové písničky s doprovodem varhan a vzápětí za námi přišli manželé Ouškovi, že by rádi zpívali kytarové mše. A od té doby se týden co týden (s prázdninovými přestávkami) scházíme u nás doma na zkoušky a připravujeme repertoár tvořený převážně současnými křesťanskými písničkami.
Název Kos je zkratkové slovo vzniklé z faktického vyjádření kostelní sbor. Nejsme sbor kos3.jpgchrámový, jelikož chrám je budova postavená pro pohanské bohy. Základem naší činnosti je hudební doprovod mší v kostele sv. Jana Křtitele v Lomnici, za deset let jsme však zazpívali i při svatbách a křtech a na mnoha dalších místech, v dalších kostelech a připravili celou řádku koncertů provedených nejen v Lomnici, ale také v Lužnici, Třeboni, Majdaleně, Chlumu u Třeboně, Ponědraži, Veselí nad Lužnicí, Borovanech, Kaplici, Praze, Kašperských Horách, Litschau. Organizujeme ale také nehudební programy, které si snad už v lomnickém kulturním životě našly své místo (Slavnosti sv. Mikuláše, Noc kostelů, oslava svátku sv. Martina), a sami se scházíme se i při nehudebních příležitostech.
Deset let je krátká doba na bilancování. A hodnocení nám nepřísluší. Snad se můžeme ve světle tohoto krátkého vývoje jen charakterizovat. Velký posun v souboru nastal tím, že vyrostli dětští členové, což nám přispělo mimo jiné především hlasově. Cílem každého lidského snažení je jistě neustálé zlepšování, posouvání laťky směrem výš. I my, amatéři, se o to snažíme, ale není to úplně stěžejní. Nejsme amatéry jen v tom smyslu, že nejsme profesionálové, ale především v tom, že konáme a scházíme se s láskou. A v tom vidím já osobně hlavní smysl našeho hudebního i ryze lidského setkávání. Máme radost z toho, co nám bylo dáno, a z toho, co můžeme prožívat. Nejsme samozřejmě společenství uzavřené, naopak vítáme všechny zájemce, kteří nezpívají falešně a cítí rytmus, nicméně pro mnohé jsme – jak vím ze zkušenosti – asi příliš „náboženští“, pro jiné, ortodoxněji zaměřené kostelní hudebníky zase naopak málo „vážní“.
Můžu jen doufat, že i pro Lomnici máme aspoň nepatrný význam, možná hlavně bazální. Snad ji reprezentujeme v tom lepším smyslu. V průběhu posledních dvou let jsme připravili zhudebněnou básnickou skladbu Popelka Nazaretská, kterou jsme již představili nejen v Lomnici na loňské Noci kostelů, ale také v blízkém a dalekém okolí a chystáme ji do Tábora a do Prahy. Někteří naši členové jsou z Třeboně a z Tábora, příležitostně nám vypomáhají vynikající hudebníci z Českých Budějovic a Majdaleny. Jménem Kosu z Lomnice nad Lužnicí jsme zorganizovali několik zájezdů do Říma jeden do Paříže.
Děkuji za deset let lomnického Kosu, všem členům, za hmotnou a morální podporu, jíž se nám v Lomnici dostává, a za ten dar, že můžeme být.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář