Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jdeme do finále. Druhé kolo prezidentské volby začíná dnes.

26. 1. 2013

Lepší volbou je jednoznačně Karel Schwarzenberg

Lumír Šarman, 24. ledna 2013

Před několika dny jsem tady napsal, že v kampani před volbou nové hlavy státu přituhuje. karel_schwarzenberg_v_brne.jpgTento trend pokračuje s tím, jak se okamžik rozhodnutí blíží. Jeden můj přítel mi ve středu řekl: „Ještě že mám teď hodně práce, protože jinak bych to těžko snášel sledovat.“
   S první přímou volbou prezidenta nemáme nikdo zkušenosti. To platí i o kandidátech a jejich volebních štábech. Možná, že za pět let to bude lepší a nebudou využívány leckdy hodně jednoduché argumenty pro očerňování konkurenta.
   Poslední mediální duely obou kandidátů už nemohly přesvědčit ty, kteří si obraz o jednotlivých aktérech politického dění dělají názor dlouhodobě. Někdy až příliš populistické argumenty Miloše Zemana zaměřené právě na neinformované voliče, jejichž informace o politice pochází především z deníku Blesk a od hospodských stolů, nemohou s rozumným člověkem udělat nic. Jednoduché nacionalistické výkřiky reagující například na slova K. Schwarzenberga o Benešových dekretech ukazují, jak málo známe svou historii a jak málo jsme ochotni si přiznat, že není jenom hrdinská, ale i mstivá a nespravedlná.   
   Pro mě je jednoznačně lepším, protože slušnějším a zralejším kandidátem na budoucího prezidenta Karel Schwarzenberg. Držím mu palce a budu ho volit. Svět se nezboří, skončí-li nakonec druhý. V každém případě bude výsledek voleb důležitou zprávou a stavu naší společnosti, která tolik volá po změně v politice. Ale chce ji doopravdy?