Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaké argumenty by měly vést k rozhodnutí o volbě prezidenta?

26. 1. 2013

Lumír Šarman, 20. ledna 2013

Nějak přituhuje, nezdá se vám? Nemyslím venku, ale mezi občanstvem, které v prvním kole zvolilo někoho jiného než Karla S. a Miloše Z. Ocitlo se tak v nezáviděníhodné situaci nerozhodnutého voliče, který hledá argumenty, které mu pomohou najít toho lepšího z obou finalistů.
   Podle čeho by se člověk měl rozhodovat? Jaké argumenty jsou klíčové, jaké méně důležité a které nemá skoro smysl brát v úvahu?
   Někteří lidé by rádi viděli soutěž finalistů prezidentské volby jako boj. Jaký? No přece levice s pravicí. Co na tom, že tyto kategorie se v současném světě natolik vyprázdnily, že slouží dobře jenom těm, kteří se bez škatulek neobejdou. Co na tom, že jeden z kandidátů se hlásí k levici, zatímco druhý ke konzervatismu.
   Kdo si dá tu práci a připomene nebo najde význam pojmu konzervatismus, zjistí, že tato ideologie klade důraz na soukromé vlastnictví, hierarchizaci společnosti, řád, autoritu, tradice, vlast, rodinu, náboženství a morálku.  
  Z některých komentářů (a výkřiků) plujících v lomnickém internetovém rybníčku je patrné, že pro někoho jsou jednoduché a populistické argumenty tím hlavním důvodem, proč nevolit staršího z kandidátů. Co na tom, že důvodem jeho švýcarského občanství byl útěk před komunistickou zvůlí v roce 1948. Co na tom, že odsun (nejenom) sudetských Němců byl podle dnešních měřítek případ pro mezinárodní trestní tribunál. Co na tom, že někdo byl od roku 1984 šest let předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, a tuto funkci vykonával do roku 1990. V roce 1989 byl společně s Lechem Wałęsou vyznamenán Cenou lidských práv Rady Evropy...

   Chce to trochu souvislostí a nikoliv tendenční články o něčí minulosti. Pokud se chcete o někom významnějším dozvědět netendenční informace, zkuste Wikipedii a nikoliv politické články.

   Na závěr Vám doporučím dva videoklipy níže. Hledejte i s jejich pomocí souvislosti dříve, než půjdete volit v druhém kole a nenechte se prosím masírovat jednoduchými radami. Pro malého českého člověka je totiž určitě přijatelnější někdo, kdo se příliš nevymyká českému průměru, zatímco ten, kdo jej přesahuje, ho děsí podobně jako pohled na vlastní obézní tělo do zrcadla…