Jdi na obsah Jdi na menu
 


Habemus papam

9. 4. 2013

Lumír Šarman, 14. března 2013

Řím, Náměstí Sv. Petra, 13. března 2013, 20 hodin 7 minut. Kardinál-jáhen Jean-Louis Pierre card._jorge_bergoglio_sj-_2008.jpgTauran sděluje světu výsledek hlasování konkláve – shromáždění kardinálů, které mělo zvolit nástupce Benedikta XVI. Novým prvním mužem Římskokatolické církve se stal Argentinec Jorge Mario Bergoglio (76 let). Zvolil si papežské jméno František.
    Nový papež má před sebou nelehké úkoly, z nichž možná největším je dát své církvi, ke které se na celém světě hlásí kolem jedné miliardy lidí, nový impuls a lépe ji připravit na výzvy, před kterými ve 21. století stojí a zatím s nimi spíše bojuje než, aby se s nimi úspěšně vypořádala. I v ateistickém českém prostředí bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si největší církev na světě pod vedením papeže Františka povede.
    Víra je důležitá část života každého člověka, i když si někdy namlouváme, že nikoliv. Církev je podle některých svých představitelů „nejstarší firma na světě“ se všemi klady a zápory, které to za dva tisíce let jejího fungování přineslo. Pokud bude fungovat dobře, může být zase institucí, která spojuje lidi a nabízí odpovědi, které potřebujeme pro smysluplný život a světské instituce je nemají „v popisu práce“.