Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dělba práce

4. 6. 2013

Kateřina Orlová, 16. května 2013

Mám ráda dělbu práce, plně jí využívám, ctím její výhody a jsem za ni v tomto světě vděčná. Nemůže být snad člověka, který by o této základní premise soužití jakéhokoli biologického a kulturního společenství mohl pochybovat. Ještě dnes jistě žijí polyhistorové a muži či ženy devatera řemesel, lidé, kteří se nejraději ve všem spoléhají na sebe. I ti se však při operaci srdce svěří odborníkům, cestu přes oceán podniknou spíš letecky než na vlastnoručně vyrobené bárce a strýčkovi na druhý konec republiky spíš zavolají, než aby mu zprávu doručili na koni z vlastního chovu.
   Obdivuji lidi, kteří sice nejsou polyhistorové, ani aktivně neovládají devatero řemesel, přesto o spoustě věcí spoustu vědí, dokážou si sami poradit s každým problémem, zajímají se detailně o vše, s čím přijdou do styku, s čím konají.
   Nemám však ráda, když si člověk určité profese myslí, že kdo nevykonává jeho práci stejně vystrizek.jpgskvěle jako on a nemá o ní stejné znalosti, je hlupák. Mně nevadí, když má řemeslník v e-mailu pravopisné chyby, protože neumím, co zas umí špičkově a spolehlivě on. Chápu hloupé uživatele PC, protože jím sama taky jsem, a to z důvodu, že mě víc než užitnost předmětu nezajímá. Není snad nutné ani žádoucí, aby si každý opravil doma auto. Každý máme jiné zájmy a každý tu kterou věc používáme k jiným účelům – někdo na PC pouhopouze pracuje, jiného zajímají programy, hardware, možnosti, které tato elektronická pomůcka skrývá. Chci, aby mi auto sloužilo k účelu, k němuž bylo vyrobeno, a nechci věnovat čas tomu, že bych pronikala do jeho tajů. Není mi milé, když pán v cykloservisu ví lépe než já, kdy se mi stala na kole porucha, protože podle něj se přes zimu na kole nejezdí. Když se diví, že nevím, jaký ventilek do kola chci, protože o více typech ventilků slyším poprvé, ač na kole jezdím čtyřicet let. Je dost zaslepené, když doktor či právník vytáhne svou hantýrku a chce po klientovi, aby mu rozuměl. Není příliš soudné označovat lidi, kteří pracují duševně a neumějí vzít lopatu do ruky, za lenochy. Není myslitelné, že by strojař musel znát biologii člověka tak jako třeba zdravotní sestra.  
   Jsem názoru, že bychom měli pokud možno respektovat vzájemně své odbornosti, ale také respektovat, že všichni nemohou vědět tolik, co odborníci, protože zase vědí a umí něco jiného.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář