Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co žere Václava Klause?

3. 3. 2013

Lumír Šarman, 12. února 2013

Jako základ pro titulek mé dnešní poznámky jsem si vypůjčil název amerického filmu z roku 1993: „Co žere Gilberta Grapea“. Zdá se mi totiž, že docela dobře popisuje vnitřní pochody dosluhujícího českého prezidenta.
   V rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy, jehož překlad přinesly 11. února Lidové noviny a z něhož si to nejpodstatnější můžete přečíst zde, sáhl k hodnocením současných i minulých politiků a institucí, která jdou ještě za rámec toho, na co jsme si u VK poslední roky (bohužel) zvykli.
vh.jpgVáclavovi Havlovi se ve zmíněném rozhovoru dostalo přirovnání k francouzským jakobínům (co to bylo Jakobínství?), dostal nálepku extrémního levičáka a výbojného zahraničně-politického intervencionisty. Stejný Václav Klaus řekl v roce 2011 na pohřbu VH, že s ním odešel prezident, politik, intelektuál, umělec a člověk, na kterého bude země vzpomínat s vděkem, úctou a respektem. "Nejsme velký národ, a proto ani velkých postav nemáme na rozdávání, přesto jsme často dopouštěli, aby bylo jejich dílo a odkaz zplošťováno a deformováno," prohlásil tehdy Klaus.
   Co žere Václava Klause? Proč nálepkuje svého podstatně uznávanějšího předchůdce vk.jpgnegativními označeními? Proč udělal nesmyslné rozhodnutí ohledně amnestie? Proč útočil na jednoho z prezidentských kandidátů stylem, který neměl „výšku“? Proč popírá globální změny klimatu? Proč vytrvale kritizuje instituci, do které naši zemi sám dovedl (EU)? Proč se staví do pozice arogantního a všeznalého génia, který vidí to, co zbytek světa ne?
   Za život toho lze vykonat mnoho. Do poslední chvíle ale každý z nás svým chováním rozhoduje o tom, jakou bude náš život mít skutečnou hodnotu. Václav Klaus krutě promeškal okamžik, kdy měl a mohl z politické scény odejít jako politik z velkým „p“. Teď končí jako uražený narcis, který na rozloučenou poničí většinu svého dřívějšího odkazu a urazí, koho může…  

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář