Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co na to Švejk?

29. 1. 2013

"Tak nám zvolili Zemana," řekla posluhovačka panu Švejkovi.
     "Kterýho Zemana, paní Müllerová?" otázal se Švejk, "já znám dva Zemany. Jednoho, ten byl majorem u kriminálky a vyřešil třicet případů, a potom znám ještě Zemana Edu, co byl před léty ministrem školství. Voba by se na hrad náramně hodili."
     "Ale, milostpane, pana Miloše z Vysočiny, toho z Nového Veselí, toho bývalého prognostika:"
     "Ježíšmarjá," vykřikl Švejk, "to je dobrý. A kdo ho, proboha, volil?!"
     "Všichni ti, milostpane, kteří nejsou spokojení s vládou. Myslejí si, že on  jim od ní jako president odpomůže, vědí."
     "Tak se podívejme, paní Müllerová, voni si vůbec neuvědomují, že takový president zmůže svejk.jpgprd! President může tak hostit návštěvy, zahraniční delegace, dávat vyznamenání nebo udělovat milosti a amnestie. Ale napomínat vládu a říkat jí, jak to má dělat? Tak to mu nikdo nedovolí. To ho zvolili asi komunisti. My holt jsme jim to Rudé Právo a pěticípou hvězdu s kladivem neměli brát. Tak vida, paní Müllerová. On je tedy pan Zeman už na pražském hradě. A slavil dlouho?"
     "Pan Zeman byl hned hotovej, po pěti slivovicích. To vědí, s nebezpečným alkoholem nejsou žádný hračky, ale jemu ho dal Šlouf otestovat, akorát ho pil nejspíš nalačno. Nedávno si taky jeden pán u nás v Nuslích koupil podivnou lahvinku a otrávil celou rodinu i domovníka, kterej se šel podívat, kdo to tam ve třetím poschodí juchá a zpívá."
     "Někerej president, paní Müllerová, vám vypadá, jako když neumí do pěti počítat. Zato ten poslední, ten počítat uměl. Dokonce do tisíce – jinak by neudělil při svém odchodu tolik amnestií. To byl lišák – jak si to všechno pěkně sesunýroval, naplánoval a Nečasovi zavázal oči při podepisování? Prej – pojď si zahrát na slepýho modrýho ptáka.
     "Vono prej jich bylo víc, milostpane."
     "To se samo sebou rozumí, paní Müllerová," řekl Švejk, "kdybyste chtěla pustit na svobodu tolik kriminálníků, tak byste se jistě s někým poradila. Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří, jak je to v tej naší hymně. Hlavní věcí je vyčíhat na ten správný moment, a dát to podepsat všem, kteří to mají podepsat. No nic, paní Müllerová - já tedy teď jdu do hospody U kalicha, a vy zatím sedněte za stůl a napište panu Zemanovi inauguraci k jeho zvolení. Já to, až přijdu, podepíšu a pošleme to na hrad doporučeně a hlavně spěšně, abychom tam dřív nemuseli kondolovat.“

Podle Jaroslava Haška napsal Jiří Kos

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář